Reklama

Odnowa raz jeszcze

Odnowa raz jeszcze

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Czy Krajowa Rada Radiofonii iTelewizji mogłaby działać jak Trybunał Konstytucyjny? Wyobraźmy sobie, że jej członkowie zawieszają na kołku sympatie partyjne, opierając się wyłącznie na wiedzy. Odświeżmy marzenia, bo trwa kolejna dyskusja oRadzie: zlikwidować ją czy uzdrowić?.
D

Dzieje się tak co najmniej od 2003 r., kiedy rozpoczęła obrady komisja ds. afery Rywina i stało się aż nadto widoczne, że jeśli Rada porządkuje polską sferę medialną, to pod dyktando rządzącego układu partyjnego. Mimo że, jak chce ustawa o radiofonii i telewizji z 1992 r. (tzw. ustawa medialna), na podstawie której Rada została powołana, ma ona: strzec wolności słowa, zabezpieczać prawa obywateli do informacji i zapewniać otwartość mediów publicznych na odmienne światopoglądy, nie tylko polityczne.

O niezależność trudno, ponieważ członków Rady wybierają Sejm, Senat i prezydent. Na dodatek w ustawie nie zapisano, ani w obyczaju politycznym nie przyjęto, że w Radzie nie mogą zasiadać czynni politycy. Nie było dobrze, kiedy polskie media elektroniczne "ustawiali" Włodzimierz Czarzasty i Robert Kwiatkowski, związani z SLD. Nie było jednak lepiej, gdy Elżbieta...

6102

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]