Reklama

Securitate i sutanna

Securitate i sutanna

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Choć od obalenia dyktatury Nicolae Ceauşescu minęło 18 lat, rumuńska Cerkiew prawosławna ciągle unika dyskusji ouwikłaniu księży, anawet biskupów we współpracę zwładzą, wtym ztajną policją Securitate.
Metropolita Daniel Ciobotea
D

Dwaj arcybiskupi byli tajnymi współpracownikami komunistycznej służby bezpieczeństwa Securitate. Chodzi o abp. Pimena z Suczawy i Andreja Andreicuta z Alba Iulia. Pimen, który często wyjeżdżał za granicę, miał współpracować nie tylko z Securitate, ale też z wywiadem zagranicznym; w dokumentach występuje pod wieloma pseudonimami.

Choć jest to kolejna z informacji, które w ostatnim czasie ujawnił rumuński urząd ds. archiwów CNSAS (odpowiednik polskiego IPN), Cerkiew konsekwentnie krytykuje ujawnianie dokumentów i broni się przed badaniem dossier biskupów i duchownych przez historyków z CNSAS. Argumentuje, że chce takie badania prowadzić sama - choć na razie niewiele w tym kierunku zrobiła.

Z własnej woli do współpracy z Securitate przyznało się dotąd tylko trzech arcybiskupów i jeden biskup. Przyznał się także znany ksiądz, którego przed 1989 r...

3217

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]