Reklama

Cena za myśl

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Co jest złego w świeckiej eschatologii? Zapożycza się tu zbawczy splendor, rezygnując z warunków, jakimi bywa on obwarowany. Myślenie niereligijne wzbogaci się o najbrzydsze przywary religii, ale pozostanie odcięte od jej mechanizmów regulacyjnych i ochronnych.
-

---ramka 552435|lewo|1---Nie zgadzam się z Tomaszem Węcławskim i Beatą Anną Pokorską ("Kolonizacja cudzego świata", "TP" nr 44), którzy sądzą, że przedmiotem rozważań Alaina Badiou jest to, "czy apostoł Paweł miał - w imię swej wiary - prawo do budowania systemu wysuwającego roszczenie uniwersalne". Rzeczywisty przedmiot rozważań Badiou stanowi pytanie, w jaki sposób eschatologie świeckie mogą przejąć i dostosować do swoich celów typ postępowania, w oparciu o który Paweł z Tarsu zbudował doktrynę chrześcijańską.

Nie zgadzam się też z Jarosławem Makowskim ("Teolog mówi »nie«", "TP" nr 34), a raczej podzielając wysuwany przez niego zarzut, nie zgadzam się z jego uzasadnieniem "interpretacyjnego gwałtu", dokonywanego jakoby przez Badiou. Przywłaszczenie Pawła przez ateistów nie jest złe samo w sobie. Ateiści bywają lepsi od wierzących, a misreading stanowi piąty...

9382

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]