Reklama

Cena za myśl

Cena za myśl

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Co jest złego w świeckiej eschatologii? Zapożycza się tu zbawczy splendor, rezygnując z warunków, jakimi bywa on obwarowany. Myślenie niereligijne wzbogaci się o najbrzydsze przywary religii, ale pozostanie odcięte od jej mechanizmów regulacyjnych i ochronnych.
-

---ramka 552435|lewo|1---Nie zgadzam się z Tomaszem Węcławskim i Beatą Anną Pokorską ("Kolonizacja cudzego świata", "TP" nr 44), którzy sądzą, że przedmiotem rozważań Alaina Badiou jest to, "czy apostoł Paweł miał - w imię swej wiary - prawo do budowania systemu wysuwającego roszczenie uniwersalne". Rzeczywisty przedmiot rozważań Badiou stanowi pytanie, w jaki sposób eschatologie świeckie mogą przejąć i dostosować do swoich celów typ postępowania, w oparciu o który Paweł z Tarsu zbudował doktrynę chrześcijańską.

Nie zgadzam się też z Jarosławem Makowskim ("Teolog mówi »nie«", "TP" nr 34), a raczej podzielając wysuwany przez niego zarzut, nie zgadzam się z jego uzasadnieniem "interpretacyjnego gwałtu", dokonywanego jakoby przez Badiou. Przywłaszczenie Pawła przez ateistów nie jest złe samo w sobie. Ateiści bywają lepsi od wierzących, a misreading stanowi piąty...

9382

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]