Reklama

Safira

Safira

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Pierwszą bliżej opisaną kobietą wDziejach Apostolskich jest Safira, żona Ananiasza. Historia tych dwojga pojawia się wmomencie przedstawiania pierwszej wspólnoty wierzących również jako wspólnoty dóbr: "Wszyscy wierzący stanowili jedną duszę ijedno serce, inikt nie mówił, że cokolwiek jest jego własnością, wszystko bowiem mieli wspólne. (...) Nie było też wśród nich cierpiących niedostatku, gdyż właściciele sprzedawali swoje pola idomy, apieniądze przynosili ikładli ustóp Apostołów; rozdzielano zaś każdemu według jego potrzeb (Dz 4, 32. 34n). Radykalność praktykowanych zasad podkreślona jest także przez brak jakichkolwiek wezwań do takiego działania.
W

W narracji pojawia się pozytywny przykład Barnaby (Dz 4, 36) oraz negatywny Ananiasza i Safiry (Dz 5, 1-11). Otrzymujemy tym samym nowotestamentową wersję historii o grzesznym zatrzymaniu dóbr, którą przekazuje też Stary Testament (Joz 7, 16-26). Obie kończą się tragicznie: śmiercią Achana oraz Ananiasza i Safiry. Istnieją między nimi jednak przynajmniej dwie zasadnicze różnice: po pierwsze, historia opisana w Księdze Jozuego mówi o karze wymierzonej mimo wcześniejszego przyznania się do winy; po drugie, dotyka nie tylko samego grzeszącego, ale i jego rodzinę (wymienione są córki i synowie, brak wzmianki o żonie) oraz wszelkie jego dobra.

Relacja z Dziejów Apostolskich podaje więcej szczegółów, przez co mamy podstawę do bardziej zróżnicowanej oceny. Czytamy: "Człowiek, który nazywał się Ananiasz, wspólnie ze swoją żoną sprzedał posiadłość. Część pieniędzy za...

5441

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]