Reklama

Domy Szymanowskiego

Domy Szymanowskiego

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Gratulując znakomitego , dołączonego do "TP" nr 40/07, pragnę sprostować kilka informacji dotyczących współczesnych realiów ukraińskich związanych z kompozytorem. Pojawiły się one w rozmowie Jana Strzałki z panią Marią Iwaszkiewicz "Karol i jego rodzina", a padają w kontekście mojej osoby, jako informatora rozmówczyni. Otóż na miejscu nieistniejącego dworu Szymanowskich w Tymoszówce znajduje się wybudowana w pierwszej połowie lat 80. szkoła. Urządzono w niej salę pamięci poświęconą Szymanowskiemu, gdzie można zobaczyć m.in. kilka zachowanych mebli i medal z wizerunkiem Chopina, pochodzące z domu kompozytora. Przewodnikami po tej sali są uczniowie szkoły, co wywiera miłe wrażenie szacunku, jakim darzą Szymanowskiego mieszkańcy jego "małej ojczyzny". Z kolei dom kompozytora w Elizawetgradzie, dzisiejszym Kirowogradzie, z powodów technicznych został rozebrany w latach 90. i dzięki inicjatywie Polonii tego miasta niemal natychmiast powzięto projekt odbudowania go w pierwotnym kształcie. Niestety, dość zaawansowana budowa utknęła w miejscu, o czym miałem okazję się przekonać, będąc w Kirowogradzie przed kilkoma miesiącami i przed rokiem. Dwujęzyczna tablica (z napisem po polsku i ukraińsku) odsłonięta w 1964 r., która obecnie nie jest prezentowana i czeka na przywrócenie domu do właściwego stanu, głosi: "W tym budynku w latach 1897-1919 mieszkał i pracował wybitny polski kompozytor Karol Szymanowski".
R

RADOSŁAW ROMANIUK

(Warszawa)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]