Kronika religijna (30 X - 5 XI)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Zostać świętym to zadanie każdego chrześcijanina, a nawet każdego człowieka - powiedział Benedykt XVI w rozważaniu przed modlitwą "Anioł Pański" w uroczystość Wszystkich Świętych. Papież sprzeciwił się twierdzeniom, że "świętość to stan uprzywilejowany, zastrzeżony dla nielicznych wybrańców". Wyjaśnił, że świętość polega na tym, by "żyć jak dzieci Boże, w upodobnieniu się do Chrystusa, zgodnie z którym zostaliśmy stworzeni".
  • Tradycyjnie w Dzień Zaduszny Benedykt XVI modlił się przy grobach poprzedników. Papież zatrzymał się najpierw przy grobie św. Piotra, następnie przeszedł do grobów Jana Pawła II, Jana Pawła I i Pawła VI.
  • Postać św. Karola Boromeusza, patrona Jana Pawła II, przypomniał Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" (4 listopada). "Dziękujemy Bogu za życie i dzieło tych dwóch wielkich ludzi Kościoła, odległych w czasie, bliskich duchem" - powiedział po polsku Papież. Po modlitwie zaapelował o pokojowe rozwiązanie napięcia między Turcją a irackim Kurdystanem.
  • Dobry chrześcijanin musi być uczciwym obywatelem - powiedział Papież podczas środowej audiencji ogólnej (31 października). Katechezę poświęcił św. Maksymowi z Turynu - biskupowi i kaznodziei z przełomu IV i V w. Św. Maksym objął biskupstwo w czasach, kiedy Cesarstwo Rzymskie chyliło się ku upadkowi, a najazdy barbarzyńców i wewnętrzne rozprzężenie powodowały społeczny chaos. W swoich kazaniach Maksym przypominał ciążący na wierzących obowiązek życia zgodnego z wiarą i Ewangelią. "Wciąż przeplatają się zadania uczciwego obywatela z zadaniami dobrego chrześcijanina" - powiedział Benedykt XVI, przypominając, że "Sobór Watykański II wzywa ludzi wierzących do wiernego wypełniania swych ziemskich obowiązków".
  • Stolica Apostolska nie nalegała na umieszczenie odwołania do Boga w powojennej konstytucji Republiki Włoskiej. Historyk ks. Giovanni Sale, cytowany przez dziennik "Corriere della Sera", twierdzi, że Piusowi XII i jego współpracownikom bardziej zależało na tym, aby w ustawie zasadniczej znalazły się Pakty Laterańskie, regulujące stosunki państwa z Kościołem. Dlatego Watykan nie poparł inicjatywy grupy deputowanych chadecji, domagających się w 1948 r. wniesienia do konstytucji poprawki zawierającej odwołanie do Boga. Ks. Angelo Dell’Acqua z sekretariatu stanu napisał do nich: "Niewątpliwie inicjatywa jest cenna. Nie uważam jednak, aby należało z nią wychodzić w tym momencie. Dlatego byłbym zdania, żeby z niej zrezygnować. Mniemam, iż lepiej by było, aby sekretariat stanu nie miał z tym nic wspólnego".

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • 5 mln podpisów złożono pod petycją Wspólnoty św. Idziego do ONZ w sprawie zniesienia kary śmierci. Jej autorzy proszą państwa, które jeszcze stosują tę karę, by "zawiesiły jej wykonywanie w perspektywie zniesienia". Inicjatywę poparli m.in. abp Rowan Williams (honorowy zwierzchnik światowego anglikanizmu), Argentyńczyk Adolfo Perez Esquivel (laureat Pokojowej Nagrody Nobla), teolożka muzułmańska Siti Musdah Mulia z uniwersytetu w Dżakarcie i kard. Renato Martino (przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax").
  • List 138 muzułmanów, zapraszający chrześcijan do teologicznego dialogu w imię pokoju, zasługuje na bardzo pozytywną ocenę - oświadczyli katoliccy profesorowie z Papieskiego Instytutu Studiów Arabskich i Islamistyki. Uczeni zwrócili uwagę na teologiczną rzetelność listu: znajomość chrześcijaństwa i odczytywanie Biblii na podstawie tekstów oryginalnych (hebrajskiego, aramejskiego i greckiego). Podkreślili, że list cytuje z Koranu teksty o wolności religijnej i wyznawcach innych religii monoteistycznych, interpretując je w sposób życzliwy chrześcijanom. List, opublikowany 13 października, omówiliśmy w poprzednim numerze "TP".
  • Instytut Yad Vashem otwiera wystawę poświęconą muzułmanom, którzy
  • ratowali Żydów podczas Holokaustu. Na liście Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest ponad 70 wyznawców islamu, przede wszystkim z Albanii.
  • We Włoszech zmarł na atak serca 82-letni ks. Oreste Benzi, założyciel Wspólnoty Jana XXIII, niosącej pomoc kobietom zmuszanym do prostytucji. Kilka lat temu głośna była jego inicjatywa, by na audiencję generalną Jana Pawła II przyprowadzić kilka byłych prostytutek. Benedykt XVI na wieść o śmierci księdza Benzi nazwał go "niestrudzonym apostołem miłości".

...I W POLSCE

  • Biskupi na Wszystkich Świętych. "Obumieranie świata przyrody przybliża nam myśl o tym, że także ludzie odchodzą, gasną, przechodzą do innego świata. Jesienią umiera lato. Liście wyzwalają swoje barwy, żeby umierając pokazać, jakie są piękne" - mówił kard. Józef Glemp w rozważaniu wygłoszonym w TVP. "Życzę gorąco, aby wszyscy, którzy uczestniczyli w świętach Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym, nabrali chęci przejścia do ziemi obiecanej, gdzie czeka Chrystus" - powiedział Prymas, zachęcając do zerwania z grzechem i dobrego przygotowania się na to spotkanie. "Kwiaty, znicze i inne zewnętrzne oznaki pamięci są ważne, ale nie stanowią istoty tych dni. Najważniejsza jest modlitwa i duchowa łączność z naszymi zmarłymi bliskimi" - podkreślił abp Henryk Muszyński. "Koncentrowanie się na tym, co zewnętrzne, kosztem modlitwy jest bolesnym znamieniem naszych czasów" - dodał. "Świętość to nie indywidualny i rzadki przypadek, coś nieosiągalnego, ale nasze powszechne powołanie" - mówił kard. Stanisław Dziwisz. Człowiek dążący do świętości "nie koncentruje się na sobie, ale zaczyna żyć dla Chrystusa i Jego Królestwa" - zaznaczył. Przed próbami reformowania Kościoła i naprawiania jego błędów ziemskimi środkami przestrzegał abp Stanisław Gądecki. "Jedynie prawdziwi święci zasługują na tytuł prawdziwych reformatorów potrzebnych Kościołowi w każdej epoce. Są dobrym fermentem w społeczności Kościoła, ponieważ mają ostre widzenie zła. Odnajdują je zawsze najpierw w sobie i tam zaczynają z nim walkę, która jest dobrą szkołą duchowej miłości" - tłumaczył, precyzując, że świętość "ma charakter powszechny i nikt nie jest z niej wyłączony". Do modlitwy o beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II
  • wezwał abp Kazimierz Nycz. Przypominając, że 61 lat temu Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie, powiedział, że "wiara podpowiada", iż jest on już w gronie świętych. Zachęcił do brania przykładu z jego życia w podążaniu własną drogą świętości. Bp Kazimierz Ryczan apelował: niech "naszych myśli bez reszty nie pochłania mogiła i wspomnienia: niech zniknie smutek z naszych rozważań". Podkreślił, że "dla każdego jest miejsce w Domu Ojca, które przygotował ludziom zmartwychwstały Chrystus".
  • Ekumeniczne modlitwy za zmarłych. W Warszawie modlili się wspólnie katolicy i prawosławni, którzy przeszli w procesji po cmentarzu na Woli. W Gnieźnie przy grobach żołnierzy radzieckich katolicy i prawosławni modlili się w intencji ofiar II wojny światowej. Poświęcono dwa krzyże, łaciński i prawosławny, które ustawiono przy żołnierskich grobach. Oświęcimianie i pielgrzymi z całego świata zapalili na terenie obozu Auschwitz-Birkenau tysiące zniczy ku czci pomordowanych więźniów. 1 i 2 listopada w całym kraju trwały kwesty na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy.
  • Laureatami "Śląskich Szmaragdów" - nagród Kościoła luterańskiego na Górnym Śląsku - zostali prof. Jan Harasimowicz i Adam Małysz (31 października). Historyk z Wrocławia otrzymał nagrodę za "popularyzację dokonań śląskich ewangelików w zakresie kultury architektonicznej oraz za wkład w normalizację stosunków polsko-niemieckich". Małysz - za "wybitne osiągnięcia sportowe na arenie międzynarodowej, dzieło wznoszenia się ponad podziałami narodowymi oraz szerzenie szlachetnej idei olimpijskiej". Sportowiec w liście do organizatorów (nie mógł być obecny, ponieważ trenuje za granicą) napisał, że ekumenizm jest mu znany z codziennego życia, gdyż sam jest ewangelikiem, a jego żona katoliczką. Laureatami przyznawanej od czterech lat nagrody są abp Damian Zimoń, Jerzy Buzek, prof. Ewa Chojecka, Krzysztof Karwat, abp Alfons Nossol i Jerzy Pilch.
  • Przy krakowskim klasztorze paulinów na Skałce odsłonięto pomnik Jana Pawła II. Przedstawia Papieża, który zszedł z tronu i siedzi na schodach: tak Jan Paweł II postąpił w czasie spotkania z młodzieżą na Skałce 8 czerwca 1979 r. "Jako pasterz ludzkości chciał być bliżej człowieka i jego spraw" - powiedział kard. Stanisław Dziwisz, który święcił monument. Autorem projektu jest prof. Czesław Dźwigaj, który wyrzeźbił już ok. 50 pomników Papieża. W Polsce liczba monumentów Jana Pawła II sięga pięciuset.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 45/2007