Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 37/2004
Data wydania:
12.09.2017
Numer wydania:
37
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Na skróty
Na łamach “New York Timesa" Czesława Miłosza wspomina Robert Pinsky, poeta amerykański: “Odwiedziłem go w Krakowie w przeddzień jego 93. urodzin. Przywitał…
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Obraz tygodnia
W pierwszym dniu roku szkolnego terroryści opanowali szkołę podstawową w Biesłanie (Północna Osetia) i wzięli ponad tysiąc zakładników, głównie dzieci. Po 52…
Komentarze
Trzy pieczenie prezydenta
Krzysztof Burnetko
Głośny już w kraju wywiad prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego dla International Herald Tribune jest modelowym przykładem, jak na jednym ogniu upiec nawet nie…
Laicité w godzinie próby
Roman Graczyk
Porywacze francuskich dzienikarzy w Iraku zażądali anulowania przez Paryż ustawy zakazującej noszenia symboli religijnych w szkołach publicznych. Wybór celu…
Każde dziecko wie
Jarosław Makowski
Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez internetu. A przecież jego historia to ledwie 35 lat. W 1971 r. wysłano pierwszy e-mail, a strony WWW (World Wide Web)…
Temat Tygodnika
Wiedza jako pożytek zbiorowy
Jan Woleński
Nie apeluję, by historycy czy socjologowie rezygnowali z prób wyjaśnienia ciemnych kart historii Polski. Tyle że niepotrzebne są poszukiwania wyjątkowości…
Niepamięć zbiorowa
Czytania
Krowy Baszanu
Elżbieta Adamiak
Księga Amosa chyba najbardziej wyraziście ukazuje oblicze Boga zdecydowanie opowiadającego się po stronie ubogich i pozbawionych wszelkich praw. Boga nie…
Przykazanie radości
Paweł Kozacki OP
Nie wiem, czy zauważyłeś, że w poemacie o miłosierdziu, czyli piętnastym rozdziale Ewangelii według św. Łukasza, zawarty jest nakaz radości: Trzeba się weselić…
Kraj i świat
Jak dorosnę, będę męczennikiem
Marcin Przychodniak
Dla nastolatków z Autonomii Palestyńskiej idolem jest nie Ronaldo, lecz Faris Ouda: 14-latek, który zaplanował swą śmierć jako szahid, męczennik. Jaser Arafat…
Miłość i nienawiść
Paweł Kubicki z regionu Zatoki Perskiej
Uprowadzenie w Iraku dwóch francuskich dziennikarzy, Christiana Chesnota i Georgesa Malbrunota, nie jest wydarzeniem wyjątkowym. Ale zasługuje na uwagę ze…
Nasze (podczas wakacji) morze
Marcin Kula
Dom Pracy Twórczej PAN w Juracie znam od 1971 r. Wtedy, gdy padał deszcz, wewnątrz było czuć szambo. Teraz wszystko jest inaczej: pokoje przebudowane, obsługa…
Kraków, ulica Turowicza
Andrzej Kaczmarczyk
Otwarta 2 września ulica Jerzego Turowicza jest częścią ważnej arterii łączącej południową część miasta z północną, jednak jej położenie ma też wymiar…
Konkretami w populizm
Bartosz Maćkowiak
,
Filip Paszke
Polacy zdają się być sfrustrowani. Gdyby było inaczej, czołowych miejsc w rankingach przedwyborczych nie zajmowałyby Liga Polskich Rodzin i Samoobrona.…
Nadzieja umarła w Biesłanie
Anna Łabuszewska
Nic już nie będzie takie, jak przed piątkiem 3 września 2004 r. Ani nasze spojrzenie na sprawę czeczeńską, ani na wielkiego reformatora Władimira Putina. Ani…
Czarny bilans otwarcia
Andrzej Brzeziecki
,
Krzysztof Burnetko
Wtorek, 12 września 1989 r. O godzinie 8.50 do gmachu Sejmu przyjeżdża Tadeusz Mazowiecki - działacz opozycji solidarnościowej, któremu przyszło stanąć na…
Otworzyć drzwi
Jacek Bomba
Mocne, opatrzone solidnym zamkiem drzwi chronią przed niepowołanymi to, co cenimy. Za zamkniętymi drzwiami nasze skarby są bezpieczniejsze. To coś więcej niż…
Wiara
Między nadzieją a Łukaszenką
Marek Zając
Błogosławieni młodzi, albowiem odziedziczą długi naszego kraju - żartował niegdyś amerykański prezydent Herbert Clark Hoover. Młodzież w Europie Środkowej i…
Aniołowie z Loreto
Aleksandra Bajka
Nie odmawia zaproszeniom, nie przestaje podróżować i spełnia marzenia: swoje oraz tych, którzy na niego czekają. Organizatorzy robią wszystko, aby ograniczyć…
Tak, a nie inaczej
Ks. Adam Boniecki
Jeśli po Soborze wahadło było wychylone (za bardzo?) w stronę dialogu międzyreligijnego i otwartości na innych, dziś zdaje się przechylać w drugą stronę. Może…
Rośliny wzrastają w ciszy
Anna Mateja
Jeszcze niedawno i w Belgii, i w Holandii katolicka część społeczeństwa chodziła do spowiedzi i na niedzielne Msze, wysyłała dzieci do katolickich szkół,…
Ekumeniczna siła ikony
Józef Majewski
Relacje między Kościołem katolickim i rosyjską Cerkwią od dobrych kilku lat są tak skomplikowane, że nikt przy zdrowych zmysłach nie spodziewał się, iż…
Kultura
Wielki smutek
Bogusław Deptuła
Jeśli nasze dzieciństwo miałoby wyglądać tak, jak na wystawie Dziecko w malarstwie, lepiej, by się skończyło, zanim się zaczęło.
Grób Ludwiga Wittgensteina
Grzegorz Wróblewski
Przez krótki czas mieszkałem w Cambridge na Storey’s Way, w budynku należącym do Churchill College. Churchill College (jeden z najpóźniej założonych w…
Nicość i czas
Zawczasu to, jak uczy słownik Lindego, w czas, w potrzebnym czasie. Poniewczasie natomiast oznacza, że coś zrobiliśmy po czasie, za późno, kiedy już klamka…
Świat ze śniegu
Anita Piotrowska
O Islandii wiemy niewiele. Że to kraj zimy, gejzerów i Björk, że żyje w nim cztery razy więcej owiec niż ludzi, wreszcie - że jest wyspą. Kino islandzkie to…
W Paradyżu, czyli w raju
Jolanta Brózda
Cisza i odosobnienie, mury nasiąknięte historią i modlitwą, świetna akustyka i życzliwość gospodarzy - wszystko to sprawiło, że Paradyż stał się dla wykonawców…
Katolik radykalny?
O. Jeremy Driscoll OSB
Miłosz jest jednym z najwybitniejszych myślicieli naszych czasów. Jednak w podejmowanych przez krytyków próbach zmierzenia wielkości jego dzieła pewien wymiar…
Czas deziluzji
Łukasz Maciejewski
Związek artystycznej kreacji z tym, co jest tej kreacji zaprzeczeniem, stanowi o istocie wzajemnego oddziaływania kina i widza. II wojna światowa była dla mnie…
Felietony
Tu już nie ma "drugiej strony"
Józefa Hennelowa
Felieton nie jest właściwym miejscem do odzywania się na temat tak czarny jak Biesłan w Północnej Osetii. Ale w ostatnich dniach nie było żadnego innego…
To jest sąd, a nie sprawiedliwość
Marcin Król
Mamy nowego ministra sprawiedliwości i chwała Bogu, bo będziemy może mieli sprawiedliwość również. Nie dlatego, żeby nowa osoba to gwarantowała, ale dlatego,…
Poniżej Skałki
Andrzej Dobosz
Wczesnym przedpołudniem w sobotę, 21 sierpnia, przechodząc Krakowskim Przedmieściem zobaczyłem naklejoną na kościele św. Krzyża płachtę papieru noszącą tytuł:…
Lourdes, koniec lata, moment
Ewa Szumańska
Usłyszałam opinię, że papieska pielgrzymka do Lourdes była jednym z najbardziej poruszających wydarzeń tego pontyfikatu. Chyba tak. Papież mieszkający nie w…
Przegląd prasy
Masakra w Biesłanie
Przerażenie, oburzenie, szok - takie bodaj słowa powtarzały się najczęściej w reakcjach polityków i opinii publicznej na świecie po masakrze w szkole w…
Bitwa o Powstanie
Obraz Powstania Warszawskiego był przez cały okres PRL przedmiotem manipulacji propagandowej władz, chcących wpłynąć także tą drogą na świadomość społeczną…
Tygodnik Czytelników
Kobieta - po prostu osoba
Wróciłam właśnie z rekolekcji (odbywam je regularnie), podczas których mężczyźni nauczają, a kobiety (przytłaczająca większość uczestników) słuchają. Zbiegło…
Pomoc dla Kasi
Moja córka Kasia ma 4 lata, ale nie chodzi, nie mówi, nie potrafi samodzielnie jeść; cierpi też na silną alergię kontaktową i pokarmową. Lekarze rozpoznali u…