Reklama

Między nadzieją a Łukaszenką

Między nadzieją a Łukaszenką

12.09.2004
Czyta się kilka minut
Błogosławieni młodzi, albowiem odziedziczą długi naszego kraju - żartował niegdyś amerykański prezydent Herbert Clark Hoover. Młodzież w Europie Środkowej i Wschodniej: między nadzieją a rezygnacją - pod takim hasłem obradował kongres Renovabis we Fryzyndze koło Monachium.
T

To spotkanie, zorganizowane w dniach od 2 do 4 września przez Akcję Solidarności Katolików Niemieckich z Mieszkańcami Europy Środkowej i Wschodniej (ponad 300 milionów euro wsparcia od 1993 r.), było inne niż dotychczasowe: rekordowe pod względem liczby zgłoszeń (ponad 400), podczas dyskusji zobaczyć można było wiele młodych twarzy, a zdecydowaną większość referatów wygłosili goście spoza Niemiec.

Stwierdzenie, że przyszłość należy do młodzieży, zabrzmi jak banał. Jednak trudno nie przyznać racji o. Dietgerowi Demuthowi, dyrektorowi Renovabis, że “młodzi są tymi, którzy mogą szerzej otworzyć bądź zamknąć drzwi Unii Europejskiej". Unijna konstytucja stanowić będzie zapewne ostatni etap reform, prowadzonych przez rządzących dziś Europą polityków. W jakim kierunku podąży jednoczący się kontynent: super-państwa, Stanów Zjednoczonych Europy, unii niezawisłych...

7496

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]