Reklama

Ładowanie...

Między nadzieją a Łukaszenką

12.09.2004
Czyta się kilka minut
Błogosławieni młodzi, albowiem odziedziczą długi naszego kraju - żartował niegdyś amerykański prezydent Herbert Clark Hoover. Młodzież w Europie Środkowej i Wschodniej: między nadzieją a rezygnacją - pod takim hasłem obradował kongres Renovabis we Fryzyndze koło Monachium.
T

To spotkanie, zorganizowane w dniach od 2 do 4 września przez Akcję Solidarności Katolików Niemieckich z Mieszkańcami Europy Środkowej i Wschodniej (ponad 300 milionów euro wsparcia od 1993 r.), było inne niż dotychczasowe: rekordowe pod względem liczby zgłoszeń (ponad 400), podczas dyskusji zobaczyć można było wiele młodych twarzy, a zdecydowaną większość referatów wygłosili goście spoza Niemiec.

Stwierdzenie, że przyszłość należy do młodzieży, zabrzmi jak banał. Jednak trudno nie przyznać racji o. Dietgerowi Demuthowi, dyrektorowi Renovabis, że “młodzi są tymi, którzy mogą szerzej otworzyć bądź zamknąć drzwi Unii Europejskiej". Unijna konstytucja stanowić będzie zapewne ostatni etap reform, prowadzonych przez rządzących dziś Europą polityków. W jakim kierunku podąży jednoczący się kontynent: super-państwa, Stanów Zjednoczonych Europy, unii niezawisłych...

7496

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]