Reklama

Wielki smutek

Wielki smutek

12.09.2004
Czyta się kilka minut
Jeśli nasze dzieciństwo miałoby wyglądać tak, jak na wystawie Dziecko w malarstwie, lepiej, by się skończyło, zanim się zaczęło.
W

W teatrze zdarza się, że dyrektor wstrzymuje skończoną już premierę, jeśli uzna, że przyniosłaby większe straty niż korzyści. Tak powinien był postąpić dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie z wystawą “Dziecko w malarstwie od XVI do końca XIX wieku ze zbiorów muzeów polskich". Z najlepszą nawet wolą trudno znaleźć argumenty na jej obronę.

Już sam pomysł, by oprzeć się na obrazach z polskich zbiorów, jest błędem, bo nasze zbiory są tak przypadkowe, że nie stanowią żadnej spójnej historycznej czy artystycznej całości. Można było pokazać nieco obcych obrazów - kilka z nich to dzieła naprawdę wybitne - ale powinno to być raczej zestawienie przeciwieństw. Nie ma sensu konstruowanie artystycznej Unii Europejskiej wstecz - a tak to w Wilanowie wygląda. Sporo tu obrazów niemieckich, trochę niderlandzkich, kilka francuskich, dwa czy trzy włoskie, dwa duńskie, ale nic...

5071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]