Reklama

Bitwa o Powstanie

Bitwa o Powstanie

12.09.2004
Czyta się kilka minut
Obraz Powstania Warszawskiego był przez cały okres PRL przedmiotem manipulacji propagandowej władz, chcących wpłynąć także tą drogą na świadomość społeczną Polaków. Używane chwyty opisuje w WIĘZI (nr 8-9) Jacek Sawicki z Instytutu Pamięci Narodowej.
J

Już podczas Powstania, 2 sierpnia 1944 r., promoskiewski Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, dyskutował nad nasileniem akcji ideologicznej, mającej skompromitować dowództwo Armii Krajowej oraz rząd w Londynie, a w efekcie odizolować je od społeczeństwa. Komitet Centralny Polskiej Partii Robotniczej w wydanej potem odezwie oskarżał: “Garstka niepoczytalnych przywódców AK pchnęła ludność Warszawy do walki wbrew elementarnym zasadom wojskowym, wbrew elementarnej uczciwości politycznej. Nie ma i nie może być miejsca w kraju dla tych, którzy chcą narzucić odrodzonej Polsce sanacyjną politykę". PKWN zakładał skądinąd nawet fizyczną rozprawę ze stołecznymi oddziałami AK, gdyby Powstanie zakończyło się jednak sukcesem: prócz sił bezpieczeństwa planowano użyć do tego oddziałów Armii Ludowej oraz 4 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego gen. Bolesława Kieniewicza.

Także...

4291

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]