Ładowanie...
W Paradyżu, czyli w raju
Była noc 27 sierpnia. Po podziemiach przyklasztornego barokowego kościoła w Gościkowie-Paradyżu krążyło kilkoro pielgrzymów ze świecami w rękach. Oglądali XVIII-wieczne groby cystersów. Wtem w ciszę łagodnie weszła muzyka. W prezbiterium mały zespół zaczął ćwiczyć lamenty “Lachrimae or Seven Teares" Johna Dowlanda. Możliwe, że takiej muzyki słuchali pochowani w krypcie zakonnicy. Ale czy mogli przypuszczać, że wróci ona do Paradyża po ponad 200 latach i wypełni ich czas oczekiwania na zmartwychwstanie? I że dla ludzi XXI w. będzie tak świeża i ważna jak niegdyś dla nich?
Muzyka sprzed wieków wróciła do Paradyża dzięki festiwalowi “Muzyka w raju" (paradisus to po łacinie raj). Odbył się on tam po raz drugi. Jego twórcami są muzycy Arte dei Suonatori, czołowej polskiej orkiestry barokowej w międzynarodowym składzie, oraz jej współpracownicy. Całością kieruje...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]