Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Jan Paweł II beatyfikował w Loreto troje działaczy Akcji Katolickiej.
  • Papież złożył Rosjanom kondolencje z powodu tragedii w Biesłanie. “Na wiadomość o krwawym epilogu okrutnego uwięzienia w Północnej Osetii, nikczemnej i bezlitosnej agresji na bezbronne dzieci i rodziny, Ojciec Święty prosi Jego Ekscelencję o przekazanie jego serdecznego współczucia narodowi rosyjskiemu" - czytamy w telegramie kard. Angelo Sodano, wystosowanym w imieniu Jan Pawła II do nuncjusza apostolskiego w Moskwie. Papież wyraża “duchową bliskość zwłaszcza z rodzinami zamordowanych i rannych" i “powierza miłosierdziu Najwyższego niewinne ofiary".
  • “Kto czci bóstwa bogactwa, władzy, sukcesu, ten traci swoją godność osoby ludzkiej" - przestrzegł Jan Paweł II podczas środowej audiencji generalnej. Tematem katechezy był Psalm 115. Komentując go, Papież zauważył, że “bałwochwalstwo stanowi pokusę całej ludzkości we wszystkich ziemiach i w każdym czasie". Na zakończenie środowej audiencji odczytano apel Papieża: “Z wielkim bólem i niepokojem przyjąłem nowe i poważne wiadomości na temat zamachów terrorystycznych w Izraelu i Rosji, w których zginęło wiele osób, bezbronnych i niewinnych ofiar. Również w udręczonym Iraku nie przerywa się łańcuch ślepej przemocy, która uniemożliwia szybki powrót do cywilizowanej koegzystencji. Do potępienia barbarzyńskiej egzekucji dwunastu obywateli Nepalu dochodzi lęk o los dwóch dziennikarzy francuskich, pozostających jeszcze w rękach porywaczy. Kieruję żarliwy apel, aby wszędzie zaprzestano uciekania się do przemocy, niegodnej nigdy dobrej sprawy, a także aby dwaj dziennikarze traktowani byli po ludzku i jak najszybciej oddani zostali najbliższym". Odczytano także krótką refleksję Papieża, związaną z rocznicą wybuchu II wojny światowej: “Dzisiaj, 1 września, przypada rocznica napaści na Polskę i początku II wojny światowej, która okryła żałobą Europę i inne kontynenty. Myśląc o tych dniach w tym momencie poważnych i powszechnych napięć, prosimy Boga, Ojca wszystkich ludzi, o bezcenny dar pokoju".

Kościół w świecie...

  • W związku z atakami terrorystycznymi w Rosji patriarcha Aleksy II powiedział, że “fala ekstremizmu powinna pobudzać do dialogu między tradycyjnymi religiami świata". Hierarcha szczególną rolę przypisał dialogowi chrześcijańsko-islamskiemu, który “nie tylko jest możliwy, ale również w pełni realny i konieczny"; może przyczynić się do zminimalizowania niebezpieczeństw zagrażających pokojowi. “Rządy i narody wielu krajów - podkreślił - przekonały się o tym, że zsekularyzowane społeczeństwo z minimalnymi przejawami religijności nie stanowi gwarancji unikania konfliktów, lecz przeciwnie - jeszcze je wzmaga".
  • Światowa Federacja Katolickich Stowarzyszeń Medycznych ostrzegła, że wydana przez władze Holandii uniwersyteckiemu szpitalowi Groningen zgoda na eutanazję dzieci poniżej 12 roku życia jest kolejnym krokiem ku cywilizacji śmierci. Teraz w Holandii można zabijać dzieci, gdy ich cierpienie staje się nie do zniesienia lub gdy ich choroba jest nieuleczalna. Oficjalnie sformułowany cel, którym jest “zakończenie nieznośnego cierpienia, w istocie prowadzi do zabijania w majestacie prawa istot ludzkich bez ich zgody - napisał Gian L. Gigli, przewodniczący Federacji. - Dzieje się to w społeczeństwie, gdzie eutanazji dorosłych dokonywano nawet w przypadku osób z depresją".
  • Kard. Stephen F. Hamao, japoński hierarcha stojący na czele Papieskiej Rady Migrantów i Podróżujących, powiedział, że Kościół w Azji ma “nadmiernie zachodni charakter". Podkreślił, że biskupi jego kontynentu winni cieszyć się większą wolnością od Watykanu “w dostosowywaniu Kościoła do kultury swoich krajów". W rozmowie z włoskim miesięcznikiem “Jesus" kardynał stwierdził, że chociaż Ewangelia i postać Jezusa przyciągają Japończyków, jednak do ich kultury nie przystają ani katechizm, ani teologia Zachodu - ze swoim intelektualizmem, zbyt surowym prawem moralnym czy rozumieniem liturgii.
  • Prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Teologów Katolickich (ESTK) został Lieven Boeve (38 l.), świecki z Uniwersytetu Katolickiego w Leuven. Wyboru dokonało blisko dwustu naukowców z 20 krajów Starego Kontynentu podczas 5. Międzynarodowego Kongresu ESTK, zorganizowanego we Fryburgu Szwajcarskim pod hasłem “Terror, lęk i niepokoje w Europie - wyzwania stojące przed teologią".
  • Anglikańscy hierarchowie USA i Kanady, publicznie popierający ubiegłoroczną konsekrację biskupią aktywnego homoseksualisty i/lub małżeństwa osób jednej płci, nie wezmą udziału w zgromadzeniach biskupów Wspólnoty Anglikańskiej - głosi raport komisji, powołanej przez Rowana Williamsa, arcybiskupa Canterbury i honorowego zwierzchnika Wspólnoty. Treść nieopublikowanego jeszcze raportu ujawnił dziennik “Telegraph". Powrót tak ukaranych hierarchów do wspólnoty biskupów ma być możliwy tylko wtedy, gdy odwołają niezgodne z doktryną stanowisko i okażą skruchę.

... i w Polsce

  • Pieniądze na pomoc dla ofiar ze szkoły w Biesłanie można wpłacać na konto obejmującej miejscowość katolickiej parafii Wniebowstąpienia we Władykaukazie. Proboszczem jest tam pochodzący ze Śląska ks. Janusz Blaut. Numer konta w Banku Spółdzielczym w Pszczynie: 72844800040025518120450002; z dopiskiem: DZIECI.
  • Ponad 80 tys. wiernych zgromadziło się na Jasnej Górze podczas ogólnopolskiego święta dziękczynienia za plony (5 września). Dożynki przebiegały pod hasłem “Do Panny wiernej, lud wierny". Mszy przewodniczył bp Zygmunt Zimowski z Radomia, a homilię wygłosił duszpasterz rolników, bp Jan Styrna. Przypomniał, że Polska pod względem obszaru ziemi uprawnej znajduje się na trzecim miejscu w Europie. “To wielki potencjał gospodarczy państwa. Dostrzegają to obcy, różne kręgi interesów" - mówił. Ważne, aby politycy wreszcie opracowali “mądrą politykę rolną, zakrojoną nie na przetrwanie zmieniających się ekip rządzących". “Trzeba dopilnować - apelował biskup - aby przetwórstwo związane z rolnictwem pozostało maksymalnie nasze.
  • O czyje interesy będą dbali zagraniczni właściciele, do czego będą zmierzać tzw. restrukturyzacje, kto będzie dyktował ceny polskim rolnikom?". Bp Styrna zachęcał również, aby rolnicy wykorzystali środki unijne: “Oby jak najwięcej wpłacanych do UE polskich pieniędzy wracało do naszego kraju, do waszych rodzin" - podkreślił. Obecny na uroczystościach minister rolnictwa Wojciech Olejniczak podziękował Kościołowi za akcję informacyjną, dzięki której większość rolników złożyła wnioski o dopłaty bezpośrednie.
  • O wprowadzenie zakazu handlu w niedziele zaapelował do Sejmu wiceprzewodniczący Episkopatu. Podczas dożynkowej Mszy na terenie Wielkopolskiej Giełdy Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu (5 września) abp Stanisław Gądecki przestrzegł także pracowników, aby nie ulegali chciwości, domagając się pracy w dni świąteczne. Metropolita pochwalił miasta, które w odpowiedzi na apel “Solidarności" i Kościoła wprowadziły zakaz świątecznego handlu.
  • W Polsce nie ma mowy o kryzysie powołań - stwierdził przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, ks. Wacław Depo. Ponad 1400 osób - tyle co przed rokiem - przyjęto na pierwszy rok studiów kleryckich. Liderem wśród 43 seminariów diecezjalnych pozostaje Tarnów (273 nowych alumnów). Wśród seminariów zakonnych największą liczbą powołań cieszą się pallotyni (147 kleryków).
  • Msza święta w każdą niedzielę o 7.00 i nowy program “Między ziemią a niebem" w niedzielne południe - znalazły się w jesiennej ramówce 1 TVP (od 12 września).
  • Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości chce, aby państwo wsparło budowę Świątyni Bożej Opatrzności w Warszawie. Partia zwróci się wkrótce do rządu o uruchomienie ok. 20 mln złotych z rezerwy budżetowej.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2004