Reklama

Poniżej Skałki

Poniżej Skałki

12.09.2004
Czyta się kilka minut
Wczesnym przedpołudniem w sobotę, 21 sierpnia, przechodząc Krakowskim Przedmieściem zobaczyłem naklejoną na kościele św. Krzyża płachtę papieru noszącą tytuł: Antypolskie oblicze Czesława Miłosza. Bez chwili wahania zerwałem ją, odsłaniając w tym miejscu klepsydry. W domu przeczytałem ów tekst, będący kserograficzną odbitką strony dziewiątej Naszego Dziennika z czwartku, 19 sierpnia.
M

Muszę przyznać, że niestety całkowicie się zgadzam z jednym z użytych tam twierdzeń: “Przeważająca część naszego społeczeństwa nie zapoznała się jeszcze z całą twórczością Czesława Miłosza... Druk jego książek był zakazany... dopiero po przyznaniu mu Nagrody Nobla jego książki powoli zaczęły się ukazywać w naszych księgarniach... Zwykli czytelnicy początkowo rzadko kupowali książki Miłosza..., bo w pierwszych latach naszej polityczno-gospodarczej transformacji panowała u nas bieda, a książki były drogie". No właśnie.

Dziś są one wydawane starannie przez dwu poważnych wydawców. Ich ceny są jednak nadal wysokie; nie ma chyba tomu Miłosza poniżej 30 złotych, a cena wielu z nich przekracza 40 zł, tak więc cztery tomy wierszy to grubo ponad 100 złotych. I nigdy ten autor nie trafił do składu książek o obniżonych cenach.

Byłoby pewnie szlachetną...

3409

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]