Reklama

Otworzyć drzwi

Otworzyć drzwi

12.09.2004
Czyta się kilka minut
Mocne, opatrzone solidnym zamkiem drzwi chronią przed niepowołanymi to, co cenimy. Za zamkniętymi drzwiami nasze skarby są bezpieczniejsze. To coś więcej niż troska o rzeczy materialne, spokój nasz czy naszych bliskich. To przejaw ostrożności. Ten, komu drzwi nie otworzymy, nie wejdzie do środka.
W

Wydaje się, że tylko od nas zależy, kogo zaprosimy, a kogo zostawimy na zewnątrz. Wysoka pozycja bramkarza - selekcjonera uczestników zabawy w modnych lokalach - wskazuje na jeszcze jeden wymiar otwierania drzwi: ten, kto decyduje o wpuszczeniu, ma władzę. Pod warunkiem, że to, co znajduje się za drzwiami, jest atrakcyjne dla tłoczących się u wejścia. Tak o drzwiach mówi się w nauce o mózgu, starając się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie wszystkie bodźce zmysłowe odbierane przez nasze uszy i oczy docierają do świadomości.

Ponad sto lat temu szwajcarski psychiatra Eugeniusz Bleuler opisał zaburzenia psychiczne, których jednym z ważniejszych objawów było zamykanie możliwości wymiany informacji między chorym a resztą świata. Drzwi zamykały się... Zaburzenia nazwał schizofrenią. Krakowski psychiatra Eugeniusz Brzezicki mówił, że zamknięcie może ułatwić...

4440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]