Reklama

Rośliny wzrastają w ciszy

Rośliny wzrastają w ciszy

12.09.2004
Czyta się kilka minut
Jeszcze niedawno i w Belgii, i w Holandii katolicka część społeczeństwa chodziła do spowiedzi i na niedzielne Msze, wysyłała dzieci do katolickich szkół, wspierała albo zakładała katolickie gazety i domy opieki, a w wyborach oddawała głos na partie odwołujące się do katolickiego systemu wartości (partie odgrywające niebagatelną rolę w tamtejszym życiu politycznym). W oczach sceptyków nic z tego nie zostało.
Z

Zamiast jednak pogrążać się w faryzejskim “Jak to dobrze, że nie jesteśmy tacy", lepiej zobaczyć, co o sytuacji w swoich Kościołach mają do powiedzenia ich przedstawiciele: ks. Korneliusz Harder, proboszcz parafii św. Mikołaja w Rotterdamie, i kard. Godfried Danneels, prymas Belgii.

Przede wszystkim: rozmówcy miesięcznika “W drodze" nie zaprzeczają faktom, czyli niewątpliwej sekularyzacji obu społeczeństw, która doprowadziła m.in. do rozluźnienia związku z Kościołem powszechnym. Katolicyzm holenderski jest “zamknięty i wrogo nastawiony do Rzymu (...) Dokumenty papieskie tłumaczy się ze sporym opóźnieniem i tylko po to, by je zaraz zamknąć w diecezjalnych szufladach". Zaś kard. Danneelsowi Papież zarzucił w listopadzie 2003 r. spadek powołań w Belgii, kryzys praktyk religijnych, marginalizację życia sakramentalnego. Jednak - tłumaczy prymas Belgii - “...

4044

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]