Reklama

Ładowanie...

Nasze (podczas wakacji) morze

12.09.2004
Czyta się kilka minut
Dom Pracy Twórczej PAN w Juracie znam od 1971 r. Wtedy, gdy padał deszcz, wewnątrz było czuć szambo. Teraz wszystko jest inaczej: pokoje przebudowane, obsługa elegancka, pod krawatem, wychodząca gościom naprzeciw. Przy wejściu kawa i herbata gratis. Oczywiście drogo jak licho.
W

Wspomnieniem po komunizmie jest niezniszczalna nazwa “Dom Pracy Twórczej", choć nikt tam niczego nie tworzy. Nie zauważyłem nawet, by w przerwach między plażowaniem ktoś przeglądał wyłożone przy recepcji wydawnictwo PAN “Działalność naukowa. Wybrane zagadnienia" (zadbano o numer najaktualniejszy, z czerwca 2004 r.!). Inna sprawa, że nie zauważyłem, by w ogóle ktokolwiek kiedykolwiek je przeglądał.

Nazwy DPT zaczęto używać dla tego typu domów w czasach stalinowskich. Inżynierowie dusz ludzkich nie mogli przecież przestać tworzyć nawet po powrocie z plaży. Skądinąd taka kwalifikacja ułatwiała zdobycie większych przydziałów żywnościowych (to nie odpoczynek, to tworzenie!). Szybko rozpowszechniła się więc także na domy służące nie tylko artystom. Gdzie zresztą jest powiedziane, że tworzenie musi być powiązane akurat z pisarstwem lub innym artyzmem? Na zdrowy...

9441

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]