Reklama

Ładowanie...

Przykazanie radości

12.09.2004
Czyta się kilka minut
Nie wiem, czy zauważyłeś, że w poemacie o miłosierdziu, czyli piętnastym rozdziale Ewangelii według św. Łukasza, zawarty jest nakaz radości: Trzeba się weselić i cieszyć. Cieszy się pasterz znajdujący zagubioną owcę i kobieta odnajdująca drachmę. Radują się aniołowie w niebie i Ojciec wybiegający naprzeciw syna. Lektura Słowa uczy, jaką masz przyjąć postawę, by radość Miłosiernego stała się Twoją radością.
-

---ramka 338286|prawo|1---Pierwszym warunkiem uczestniczenia w radości jest miłość konkretnej osoby. Jeśli pasterz nie zauważy, że wśród dziewięćdziesięciu dziewięciu owiec brakuje jednej, nie będzie jej szukał i nie sprosi przyjaciół, by świętować jej odzyskanie. Jeśli kobieta skupi się na dziewięciu drachmach, lekceważąc jedną zagubioną, nie zaprosi sąsiadek wtedy, gdy ją znajdzie. Kto nie opłakiwał czyjegoś odejścia, ten nie ma szans w pełni ucieszyć się z jego nawrócenia. Kto nie wychodził i nie wyglądał czyjegoś powrotu, ten nie przeżyje radości powitania. Najwyższy kocha każdego człowieka. Nie zrozumiesz miłosierdzia Boga i Jego radości, jeśli nie uwierzysz, że Chrystus umarłby na krzyżu nawet wtedy, gdybyś był jedynym grzesznikiem na całej ziemi.

Doświadczenie radości nawrócenia jest tym wyraźniejsze, im większa jest świadomość okropności grzechu....

2815

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]