Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
muzyka klasyczna
Artykuły na ten temat
Chopin i Jego Europa: XIX wariacja
Jakub Puchalski
„Nie po raz pierwszy” – brzmi tytuł tegorocznego festiwalu Chopin i Jego Europa. Faktycznie, odbywa się nie po raz pierwszy, lecz po raz 19. Kolejny też raz w …
Księga interpretacji muzyki Chopina nadal pozostaje otwarta
Stanisław Leszczyński
,
Karol Furtak
Stanisław Leszczyński, dyrektor Festiwalu Chopin i Jego Europa: Zapraszamy artystów, którzy nie osiągnęli jeszcze szczytu popularności, ale są ciekawi i …
Dyrygentka Marin Alsop dyrektor artystyczną NOSPRu
BB
Alsop jest prawdziwą kolekcjonerką „pierwszeństwa” w świecie muzyki klasycznej: była m.in. pierwszą kobietą na czele znaczącej orkiestry północnoamerykańskiej…
Muzyka i bojkot. Przypadek Grigorija Sokołowa
Dorota Kozińska
Już w marcu 2022 r. ofiarował całe honorarium za występ w wiedeńskim Konzerthaus na rzecz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża. Rosjanin, który właśnie został…
Nie tylko Wieniawski
Ewa Schreiber
Kompozytorską mapę Wielkopolski można przemierzać w różnych kierunkach, odkrywając nieoczywiste już dzisiaj szlaki i śledząc, jak przesuwały się muzyczne…
Konkurs Wieniawskiego: Ani diabelskie, ani anielskie
Jakub Puchalski
Na Konkurs Wieniawskiego tym razem trzeba było czekać aż sześć lat. To chyba więcej, niż się może wydawać. | MATERIAŁ PARTNERA
Dwunasty dzień Konkursu Wieniawskiego: O, radości, iskro bogów!
Jakub Puchalski
Na koniec – niespodzianka. Chyba najbardziej oczekiwany, nie tylko przez piszącego te słowa, Qingzhou Weng tylko miejscami wypadł przekonująco w Koncercie…
Wyniki Konkursu Wieniawskiego: Hina Maeda triumfuje!
Jakub Puchalski
Po północy ogłoszone zostały wyniki XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Pierwsza nagroda powędrowała w ręce skrzypaczki,…
Jedenasty dzień Konkursu Wieniawskiego: Bóle zapominania
Jakub Puchalski
Po raz pierwszy zdarzyło mi się wczoraj usłyszeć wirtuozowski Koncert patrona turnieju, w którym akompaniująca orkiestra była ciekawsza od solowych skrzypiec.…
Dziesiąty dzień Konkursu Wieniawskiego: Odwrócić Wartę smyczkiem
Jakub Puchalski
Na Konkursie zmusza się finalistów stale do grania koncertów Wieniawskiego, co raczej w widoczny sposób nie przekłada się na udział tych dzieł w światowym…
Skrzypce potrafią śpiewać
Maria Sławek:
MARIA SŁAWEK, SKRZYPACZKA: Nie każdy artysta jest gotowy podjąć się wyzwania, jakim jest porzucenie nut i bezpiecznego obszaru skomponowanych i zapisanych…
Konkurs Wieniawskiego: Kto przeszedł do III etapu
Jakub Puchalski
Czym wyniki zaskakują? Brak Maksa Tana, który odznaczył się pewną śmiałością, interpretując Symfonię koncertującą Mozarta. Mamy natomiast dalej w Konkursie…
Dziewiąty dzień Konkursu Wieniawskiego: Mozart nie lubi, gdy się go boi
Jakub Puchalski
Od ciepłej poprawności do dźwięków znaczących – ostatnia porcja pięciu Symfonii koncertujących Mozarta, czyli finał II etapu, z drobnymi wahaniami była…
Ósmy dzień Konkursu Wieniawskiego: Ilu do Mozarta?
Jakub Puchalski
Wczorajszy dzień postawił pytanie: czy nie byłoby lepiej ograniczyć drugi etap do jakichś dziesięciorga kandydatów? Być może bowiem zbyt optymistycznie…
Siódmy dzień Konkursu Wieniawskiego: Co nam mówi Mozart
Jakub Puchalski
Czy Hana Chang jest artystką, której trzeba będzie słuchać solo lub ewentualnie z towarzyszeniem nawet nie fortepianu, a klawikordu? Gdyż chciałoby się jej…
Szósty dzień Konkursu Wieniawskiego: To, co najważniejsze
Jakub Puchalski
„Zawsze mówiłem, że niedoceniana, ale nigdy nie miałem pojęcia, że to naprawdę tak świetna muzyka” – pomyślałem słuchając Sonaty skrzypcowej Paderewskiego w…
Piąty dzień Konkursu Wieniawskiego: Czy są zaskoczenia?
Jakub Puchalski
Do II etapu przeszło 15 skrzypków i jak zawsze można oddać się z lubością krytykowaniu tego wyboru. Też mam swoje wątpliwości, które na dodatek w pełni…
Czwarty dzień Konkursu Wieniawskiego: Doczekaliśmy się!
Jakub Puchalski
Słuchając występujących wczoraj skrzypków miałem wrażenie, że kolejni uczestnicy wnoszą na estradę rosnące zmęczenie Konkursem. Aż usłyszałem zatopioną w…
Konkurs Wieniawskiego: Kogo usłyszymy w drugim etapie?
Jakub Puchalski
Ogłoszono wyniki I etapu XVI Konkursu im. Henryka Wieniawskiego. W repertuarze przede wszystkim kameralnym, w romantycznych sonatach skrzypcowych i mniejszych…
Trzeci dzień Konkursu Wieniawskiego: Reguły gry
Jakub Puchalski
Jurorzy nie będą mieli łatwego zadania. Poziom jest bardzo wyrównany. Wprawdzie do rozwiązywania takich dylematów istnieje punktacja – ale zapewne różnice…
Feliks Szczęsny Janiewicz: zapomniany wirtuoz skrzypiec
Dorota Kozińska
Zadziwiające, że wielu melomanom, którzy z zapałem śledzą polskie tropy na muzycznej mapie świata, nazwisko Feliksa Janiewicza nie obiło się nawet o uszy.
Drugi dzień Konkursu Wieniawskiego: W prostocie problem
Jakub Puchalski
Narzucenie uczestnikom konieczności wykonania tej samej części sonaty Beethovena jest – jak można powiedzieć już w tej chwili – nadzwyczaj trafnym pomysłem…
Pierwszy dzień Konkursu Wieniawskiego: Wszystko może się zdarzyć
Jakub Puchalski
Gdy kończy się pierwszy dzień przesłuchań, jesteśmy już innymi słuchaczami niż dziesięć godzin wcześniej.
Relacje z Konkursu Wieniawskiego: oglądaj na żywo!
Zapraszamy do śledzenia 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Co nas czeka podczas XVI edycji Konkursu Wieniawskiego - Program Konkursu
Jakub Puchlaski
W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się ponad 200 muzyków z 30 krajów. By wystartować w rundzie preselekcyjnej, skrzypkowie nie mogli mieć więcej niż 31…
Konkurs Wieniawskiego: Melodie pierwszej edycji
Jakub Puchalski
Czy będziemy mieli szansę na podobne uniesienia jak w poprzednich edycjach konkursu – okaże się w trakcie najbliższych dni. Co jednocześnie powie nam, czy…
Nastrój mocy. Rozmowa z dyrygentką Anną Sułkowską-Migoń
Anna Sułkowska-Migoń
,
Monika Ochędowska
Dzwonią Paryż, Berlin i Nowy Jork, a ja zostaję w Krakowie. Dlaczego? Bo przecież właśnie dzięki temu, że mam w życiu coś więcej niż muzykę, mogę o tym w…
Święty Marcin wśród Pól
Dorota Kozińska
Nie da się głosić Prawdy na pusty żołądek – to dewiza parafii St Martin-in-the-Fields. Niezależnie od działalności dobroczynnej przełożeni kościoła zadbali o…
Ucieczka od wolności
Dorota Kozińska
W dobie pandemii jedyna opera Beethovena stała się manifestem przetrwania, wyjścia w światło po nocy lockdownu, nadziei na lepszy świat po kryzysie.
Nowa harmonia
Dorota Kozińska
Tradycje mecenatu kulturalnego Węgry mają nieporównywalne z Polską, z powodu odmiennych uwarunkowań historycznych. A jak jest dzisiaj?
Geniusze i chów wsobny
Jakub Puchalski
W Konkursie znalazło się troje wyjątkowych pianistów, do których będziemy wracać do końca życia. Dwoje z nich ma już zapewnioną świetną przyszłość. To nie oni…
NOSPR w innym wymiarze
Ewa Bogusz-Moore
,
Jakub Puchalski
„Inny wymiar” — takie hasło przyświeca programowi nowego sezonu artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Zabrzmi mimo wszystko
Jakub Puchalski
WŁÓCZYKIJ i POWSINOGA | Internetowe transmisje czasów pandemii sprawiły, że w naszym zasięgu znalazł się cały świat: najlepsze orkiestry, soliści, teatry…
Cud w czterech ścianach
Dorota Kozińska
Genialnej muzyki napisanej na Wielkanoc jest co niemiara. Genialnych wykonań – również. Szukajcie, to znajdziecie. Również w zakamarkach YouTube’a.
Piękni czterdziestoletni
Jan Topolski
Najbardziej uznani polscy kompozytorzy średniego pokolenia obłaskawiają operową konwencję: rezultaty mogliśmy poznać we wrześniu na antenie TVP Kultura. Teraz…
Konkurs na 86 głosów
Jakub Puchalski
Nie zaskakuje, że do konkursu stają śpiewacy, którzy wiodą już własne kariery – jeżeli spojrzy się na skład jury.
Święto ulicy Moniuszki
TW-ON – JP
Obchodzona w tym roku jubileuszowa, dwusetna rocznica urodzin Stanisława Moniuszki przypada 5 maja. Obchodzona – ale w jaki sposób?
Graj, módl się i żegnaj
Jan Topolski
Po VIII Festiwalu Prawykonań w Katowicach wiemy już, co „gra w duszach” polskim kompozytorom.
Taka magia
Marcin Masecki
,
Karolina Kolinek-Siechowicz
MARCIN MASECKI, muzyk i kompozytor: Kiedyś ludzie tłukli się podczas wykonania „Święta wiosny”. Chciałbym uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym, które by tak…
Geniusz patrzy spode łba
Dorota Kozińska
Kiedy Górecki wyprzedzał na listach przebojów Stinga i Kurta Cobaina, zarzucano mu prymitywizm i działanie na przekór „najgłębszym tradycjom” sztuki…
Nowator, który nie szukał poklasku
Dorota Kozińska
Nasz stosunek do twórczości Moniuszki przypomina strategię psa ogrodnika.
Profetyczna krzywda
Waldemar Dąbrowski
,
Beata Stylińska
WALDEMAR DĄBROWSKI, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej: Kiedy wprowadziłem do programu „Poloneza koncertowego” Moniuszki, żaden z naszych muzyków tego…
Otwierając magiczną szkatułę
Fabio Biondi
,
Jakub Puchalski
FABIO BIONDI, założyciel i kierownik zespołu Europa Galante: To była miłość piorunująca, od pierwszego wejrzenia, fascynacja.
Krzysztof Penderecki 85 lat
JP
„Mnie interesują tematy wielkie i uniwersalne. I zawsze wydawało mi się, że szkoda czasu na drobiazgi” – to wyznanie mogłoby być mottem twórczości Krzysztofa…
Kalendarium życia i twórczości
Jakub Puchalski
Kiedy znów usłyszę „Penderecki”
Adam Wiedemann
Penderecki to nazwisko symbol, podobnie jak symbolem współczesnego malarstwa było swego czasu nazwisko Picasso. Kompozytor zmarł w wieku 86 lat.
Mój Penderecki
Beata Bolesławska-Lewandowska
Krzysztof Penderecki jest twórcą tak wielu ważnych kompozycji, że trudno zdecydować, które z nich uznać za muzyczny „niezbędnik”. Każdy wybór będzie bardzo…
Z odzysku?
Jan Topolski
Jubilat napisał kiedyś, że „znaleźliśmy się w punkcie, gdy najbardziej twórcze okazało się otwieranie drzwi za sobą”. Od ponad dekady słowa te opisują coraz…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »