Reklama

Święto ulicy Moniuszki

Święto ulicy Moniuszki

19.04.2019
Czyta się kilka minut
Obchodzona w tym roku jubileuszowa, dwusetna rocznica urodzin Stanisława Moniuszki przypada 5 maja. Obchodzona – ale w jaki sposób?
N

Niezwykle istotne jest też przedsięwzięcie o zasięgu ogólnopolskim, które umownie nazywamy »świętem ulicy Moniuszki«. Chodzi o to, aby wszędzie tam, gdzie jest ktoś szalony, z wyobraźnią i z pasją, powstał moment świętowania jubileuszu na miarę możliwości: czy to małego miasteczka, czy to dużej metropolii. Tu chór parafialny, tam dzieci z miejscowej szkoły recytujące Mickiewicza, a za chwilę ktoś śpiewający pieśni Moniuszki. Chodzi mi o stworzenie atmosfery święta zapraszającego do udziału nawet tych, którzy na co dzień z muzyką klasyczną niewiele mają do czynienia. Chciałbym, żeby tych wydarzeń było jak najwięcej, chciałbym wykreować aurę specjalnej radości, bo chodzi tu o twórcę polskiej opery narodowej, jednego z najświetniejszych kompozytorów swoich czasów” – mówił w wywiadzie w naszym poprzednim dodatku poświęconym dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Waldemar Dąbrowski. Dziś TW-ON, jako koordynator Roku Moniuszkowskiego, dysponuje już zestawem informacji o wydarzeniach czekających nas w pierwszych dniach maja w całej Polsce. Ponieważ, jak udało nam się ustalić, ze względów obiektywnych (np. terminów przyznania dotacji) pewne przedsięwzięcia musiały zostać przesunięte, poniższe ich kalendarium rozciągnęliśmy aż do początku czerwca – trzeba jednak pamiętać, że część imprez urodzinowych (np. w Przemyślu) musiała zostać przeniesiona na późniejsze miesiące.

DOLNOŚLĄSKIE

LEGNICA

1-3 maja

Rynek, Park Miejski, Akademia Rycerska, Katedra – „Legnicka wiosna ze Stanisławem Moniuszką”. W programie szeroki zakres wydarzeń oraz animacji, w których skład wchodzą m.in.: miejski piknik, warsztaty dla dzieci i koncerty estradowe.

WROCŁAW

3 maja

Opera Wrocławska – „Halka”: film niemy z muzyką na żywo oraz koncertowe wykonanie fragmentów opery Bolesława Wallka-Walewskiego „Pomsta Jontkowa”, będącej kontynuacją „Halki”.

Balety z Moniuszką – warsztaty tańców narodowych.

5 maja

„Śpiewnik domowy” – koncert najpiękniejszych pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów Opery Wrocławskiej. Publiczność będzie miała możliwość nie tylko wysłuchania utworów, ale także przyłączenia się do wspólnego śpiewania.

KUJAWSKO-POMORSKIE

LUBOSTROŃ

5 maja

„Odtańczymy przed pałacem mazura” – przed klasycystycznym pałacem w Lubostroniu zainscenizowane zostaną mówione scenki z oper Moniuszki oraz uroczyście odtańczony będzie mazur (we współpracy z Zespołem Szkół w Lubostroniu).

BYDGOSZCZ

5 maja

„Wyspa Moniuszki” – zamieni się w nią Wyspa Młyńska, na której zorganizowany zostanie kilkugodzinny festyn, inspirowany twórczością kompozytora. W programie koncert zespołu Opery Nova w amfiteatrze nad Brdą, występ zespołu baletowego Opery Nova, koncerty innych zespołów artystycznych, występy i plenerowe lekcje śpiewu w wykonaniu studentów, obnośny teatrzyk papierowy, przedstawienie teatralne oparte na „Śpiewniku domowym” Moniuszki, wianki na Brdzie. Organizatorzy obiecują też zanurzenie w atmosferze dworu Miecznika w Kalinowie („Straszny dwór”) wraz z jarmarkiem kuchni staropolskiej.

Ponadto bydgoskie przedszkolaki wraz z rodzicami urządzą koncert „Przedszkolaki Moniuszce”, a w ramach „Majówki z kulturą i sztuką” zorganizowana zostanie impreza plenerowa poświęcona muzyce Moniuszki, mająca na celu włączenie w życie kulturalne miasta osób niepełnosprawnych.

TORUŃ

5 maja

Dwór Artusa – „Straszny dwór” Moniuszki w wersji estradowej, z wykonawcami w strojach z epoki szlacheckiej.

„Moniuszko rapuje” – nagranie teledysku hiphopowego z Pezetem (Jan Paweł Kapliński), w technologii VR (Virtual Reality – po raz pierwszy w Polsce w takich okolicznościach).

LUBELSKIE

5 maja

„Święto ulicy Moniuszki”. W województwie lubelskim jest jedenaście miast, w których znajdują się ulice im. Moniuszki (m.in. Biała Podlaska, Chełm, Kraśnik, Zamość) – wszędzie odbywać się będą korowody i wspólne tańczenie poloneza Stanisława Moniuszki, prowadzonego przez zespoły taneczne. Odsłaniane też mają być popiersia kompozytora i pamiątkowe tablice.

LUBLIN

5 maja

Urodziny kompozytora na osiedlu im. Stanisława Moniuszki w Lublinie. Seria działań animacyjnych z paradą, odtańczeniem poloneza i konkursami muzycznymi dla młodzieży.

LUBUSKIE

GORZÓW WIELKOPOLSKI

5 maja

Moniuszkowski Turniej Dwóch Orkiestr – impreza zorganizowana na błoniach obok Filharmonii Gorzowskiej. Pomyślana jest jako turniej dwóch orkiestr wykonujących na przemian repertuar moniuszkowski, ze wspólnym finałem z udziałem publiczności. Wystąpi Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Jacka Kraszewskiego przeciwko Gorzowskiej Orkiestrze Dętej pod dyrekcją Anny Wiśniewskiej. Umowna, przewrotna rywalizacja pomiędzy „zimnymi profesjonalistami” a „entuzjastycznymi miłośnikami” korzystać będzie z repertuaru składającego się głównie z pieśni i uwertur z oper Moniuszki. Koncert poprowadzi konferansjer, który wystąpi w roli sędziego ringowego. Imprezie towarzyszyć będzie otwarcie wystawy archiwalnych plakatów oper Moniuszki i okolicznościowe zabawy.

ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ

5 maja

Plac Dąbrowskiego (przed Teatrem Wielkim) – na plenerowej scenie odbywać się będzie świętowanie urodzin Stanisława Moniuszki. Finał dnia: „Niestraszny straszny dwór” – widowisko oparte na operze „Straszny dwór”.

10 maja

Filharmonia Łódzka – koncert oratoryjny „Viva Moniuszko – Stanisławowi Moniuszce w 200-lecie urodzin”: w programie „III Litania Ostrobramska”, jednoaktowa opera „Verbum nobile” (wykonanie koncertowe), „Sonety krymskie” (wybór).

MAŁOPOLSKIE

KRAKÓW

3 maja

Lekcja Śpiewania – w ramach cyklu wydarzeń odbywających się na krakowskim Rynku tym razem publiczność będzie słuchać i śpiewać kompozycje Stanisława Moniuszki.

4-5 maja

Opera Krakowska w Krakowie – gala operowa na Zamku Królewskim na Wawelu: Stanisław Moniuszko „Straszny dwór”.

7 maja

Opera Krakowska – koncertowe wykonanie „Beaty” Moniuszki, połączone z promocją płyty CD.

PAŁECZNICA

6 maja

Obchody nadania imienia Stanisława Moniuszki Szkole Muzycznej I stopnia oraz rozstrzygnięcie konkursu ASP na popiersie kompozytora. Zwycięski projekt zostanie przekazany szkole.

MAZOWIECKIE

WARSZAWA

5 maja

Filharmonia Narodowa – na rogu Pasażu Rowickiego i ul. Moniuszki koncert plenerowy poświęcony twórczości autora „Strasznego dworu”. Ulicą Moniuszki zaplanowano przejście grup rekonstrukcyjnych z okresu życia kompozytora. Zorganizowane zostaną animacje i konkursy dla najmłodszych, a dla zwiedzających otwarty zostanie gmach Filharmonii Narodowej. Wśród wydarzeń zaplanowano m.in. Jarmark Moniuszkowski, koncert w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej i koncert Chóru Filharmonii Narodowej w Pasażu Rowickiego.

5 maja

Pałac Prezydencki, Krakowskie Przedmieście – plenerowy koncert na dziedzińcu.

OPOLSKIE

NYSA

1-3 maja

Nysa, Katedra – „Śladami Stanisława Moniuszki”: warsztaty wokalno-instrumentalne Orkiestry Symfonicznej PSM I i II stopnia w Opolu i Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani. W programie Msza Es-dur oraz „III Litania Ostrobramska”.

OPOLE

5 maja

Muzeum Polskiej Piosenki – lekcja śpiewania połączona z minirecitalem „Śpiewnik domowy otwarty”.

8 maja

Koncert z udziałem chóru PSM, orkiestry symfonicznej PSM, zespołu wokalnego PSM oraz absolwentów szkoły – sala koncertowa PSM w Opolu.

PODKARPACKIE

RZESZÓW

3 maja

Scena na Rynku w Rzeszowie – „Straszny dwór” (obszerne fragmenty), w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz absolwentów i studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod batutą Marty Kluczyńskiej. Reżyseria: prof. Ryszard Cieśla.

5 i 6 maja

Filharmonia Podkarpacka – „Stanisław Moniuszko – Gala operowa”, wykonawcy: ks. Paweł Sobierajski (tenor, słowo o muzyce) oraz laureaci Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria”, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, dyrygent: Sławomir Chrzanowski.

8 maja

Zakończenie konkursu plastycznego „Mój Moniuszko” dla uczniów szkół podstawowych realizujących przedmiot „plastyka”. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić swoje wrażenia ze słuchania muzyki Moniuszki w wersji oryginalnej i opracowaniach jazzowych. Prace oceniane są przez profesjonalne jury złożone z trzech artystów malarzy. Owocem konkursu będzie wystawa nagrodzonych prac w Miejskiej Galerii Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie.

8 maja – 8 czerwca

„Miesiąc Stanisława Moniuszki w Rzeszowie”.

JASŁO

5 maja

Park Miejski – koncert plenerowy.

PRZEMYŚL

5 maja

„Święto ulicy Stanisława Moniuszki” – ogłoszenie konkursu plastycznego dla uczniów szkół z Podkarpacia. Inne wydarzenia organizowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu w późniejszych terminach.

STALOWA WOLA

5 maja

Sala Widowiskowa Miejskiego Domu Kultury – „Urodziny Mistrza – Koncert galowy Vivat Moniuszko”, wykonawcy: soliści z towarzyszeniem fortepianu, a także chór i orkiestra. Program: pieśni, utwory chóralne oraz arie i fragmenty oper Stanisława Moniuszki.

PODLASKIE

BIAŁYSTOK

4 maja

Opera i Filharmonia Podlaska – „Dwieście lat, panie Moniuszko!” – koncert Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone z repertuarem pieśni i opracowań scenicznych tańców do muzyki Stanisława Moniuszki.

5 maja

„Moniuszko w ogrodach” – koncerty plenerowe organizowane przez Operę i Filharmonię Podlaską, w wykonaniu artystów i Chóru Dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku pod opieką Stanisława Krucińskiego.

Opera i Filharmonia Podlaska – uroczysta gala: Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego „Romantyczna podróż przez krainę muzyki Stanisława Moniuszki”. W programie najsłynniejsze fragmenty oper oraz pieśni w opracowaniach na orkiestrę symfoniczną i fragmenty baletu „Na kwaterunku”. Koncert zainauguruje XV Moniuszkowski Festiwal „Cztery Pory Roku 2019”.

5-31 maja

Zegarowy kurant – fragment arii z opery „Straszny dwór” emitowany codziennie w południe, po hejnale z wieży białostockiego ratusza.

POMORSKIE

GDAŃSK

5 maja

Opera Bałtycka w Gdańsku – premiera opery „Hrabina” pod kierownictwem muzycznym Moniki Wolińskiej i w reżyserii Krystyny Jandy.

BYTÓW

7 maja

Zamek w Bytowie (Sala Portretowa Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie) – koncert moniuszkowski w ramach cyklu „Muzyka na Zamku” (organizator: Bytowskie Centrum Kultury).

WEJHEROWO

1 czerwca

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej – koncert „Vivat dla Moniuszki”.

ŚLĄSKIE

NOSPR – Dni Muzyki Stanisława Moniuszki

2 maja: Stanisław Moniuszko – Kwartety smyczkowe, Józef Wieniawski – Kwartet smyczkowy op. 32, wykonanie: Nikola Frankiewicz, Grzegorz Witek, Beata Raszewska, Łukasz Tudzierz.

3 maja: gala operowa „Czasy Moniuszki” – Aleksandra Kurzak i NOSPR pod batutą Yvana Cassara wykonywać będą muzykę Verdiego i Moniuszki.

9 maja: NOSPR kameralnie – koncert kwintetu dętego z muzyką Stanisława Moniuszki.

3 maja

Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach – „Straszny dwór”, wykonanie: soliści, chór i orkiestra Akademii Muzycznej w Katowicach, reżyseria: Wiesław Ochman.

CZĘSTOCHOWA

4 maja

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie – „Śladami Stanisława Moniuszki”: warsztaty wokalno-instrumentalne Orkiestry Symfonicznej PSM I i II stopnia w Opolu i Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani. W programie Msza Es-dur oraz „III Litania Ostrobramska”.

ŚWIĘTOKRZYSKIE

PACANÓW

5 maja

„Urodziny Stasia Moniuszki” – w Centrum Bajki im. Koziołka Matołka: Waldemar Malicki z Filharmonią Dowcipu, spektakl dla dzieci „Smyki do muzyki”, warsztaty muzyczne „Mini opera – przedstawienie śpiewane” oraz „Twórczość Stanisława Moniuszki nie jest nam obca”, prezentacja filmu animowanego „Moni i Uszko” na podstawie książki Grzegorza Kasdepkego, wystawa książek poświęconych życiu i twórczości kompozytora i inne atrakcje.

WIELKOPOLSKIE

POZNAŃ

5 maja – urodziny w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki

11.00 „najnajMoniuszko” – warsztaty dla najmłodszych dzieci i rodziców, opierające się „na powtarzalności i stopniowym wprowadzaniu poszczególnych elementów tworzących muzyczną balladę – od pojedynczych dźwięków do pełnych liryzmu fraz”.

16.00 Happening w Parku Stanisława Moniuszki i przed Teatrem Wielkim. „Na schodach opery odbędzie się koncert Międzypokoleniowego Chóru Dziadów i Bab, który wykona napisaną specjalnie dla Szacownego Jubilata pieśń. Śpiewać będą także studenci Akademii Muzycznej (...). Ponadto odbędą się warsztaty chóralne prowadzone przez dyrygenta Grzegorza Wierusa, więc każdy będzie mógł spróbować swoich sił. Wokół teatru odbędą się animacje dla dzieci, quizy, uruchomimy też operową garderobę pełną teatralnych kostiumów, które będzie można przymierzyć i zrobić sobie w nich zdjęcie” – napisali organizatorzy imprezy, na której nie zabraknie też urodzinowego tortu.

18.00 „Halka” – zakończenie urodzin spektaklem w Teatrze Wielkim.

8 maja

Teatr Wielki – „Kontuszowy Moniuszko”: spektakl studentów Wydziału Wokalno- -Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu z fragmentami „Strasznego dworu” i „Verbum nobile”.

KONIN

5 maja

Święto ulicy Moniuszki – odtańczenie przez mieszkańców poloneza z „Halki” wzdłuż ulicy, koncerty, występy zespołów tanecznych w parku nad jeziorem Zatorze i na Bulwarach Nadwarciańskich.

ZACHODNIOPOMORSKIE

SZCZECIN

3 maja

Akademia Sztuki w Szczecinie – „Urodziny czas zacząć! Vivat 200 lat Moniuszko!”: koncert studentów wydziału wokalnego.

5 maja

„Majówka z Moniuszką” – odtańczenie poloneza Moniuszki przez 200 par mieszkańców miasta w parku na Jasnych Błoniach, poprzedzone warsztatami i uzupełnione piknikiem z tortem urodzinowym oraz wystawą plenerową. Na Jasnych Błoniach planowana jest także gra multimedialna o Moniuszce.

Zamek Książąt Pomorskich – koncert wokalny „W hołdzie Stanisławowi Moniuszce”; w programie pieśni i arie Moniuszki. Wykonawcy: I Cantanti Ensemble – artyści Towarzystwa Muzycznego Schola Cantorum Posnaniensis.

Opera na Zamku – Noc Moniuszki w Szczecinie i spektakl „Alfabet Moniuszki”, w wykonaniu solistów i Orkiestry Opery na Zamku pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego.

8 maja

Miejski Ośrodek Kultury Delta – „Po nocnej rosie... – imieniny Pana Stanisława”: koncert chóru Akademii Aktywnego Seniora, Orkiestry Dętej MOK oraz młodzieży Pracowni Teatralnej MOK. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych „Opery Pana Stanisława”.

KOSZALIN

3 maja

Filharmonia im. Stanisława Moniuszki – „Litanie ostrobramskie I-IV”, wykonanie: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, soliści i Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej, dyrygent: Jakub Chrenowicz.

10 i 11 maja

Filharmonia im. S. Moniuszki – „Halka” w wykonaniu koncertowym; wykonanie: Joanna Zawartko, Paweł Skałuba, Jadwiga Postrożna, Michał Partyka, Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej, Chór Politechniki Koszalińskiej Canzona, dyrygent: Jakub Chrenowicz.

POŁCZYN-ZDRÓJ

4 maja

Amfiteatr – koncert kwartetu smyczkowego i solistów Opery na Zamku w Szczecinie w związku z nadaniem imienia Stanisława Moniuszki miejskiemu amfiteatrowi.

CHOSZCZNO

5 maja

Szkoła Podstawowa nr 1 – wykonanie autorskiej, nowoczesnej wersji pieśni „Prząśniczka” wraz z teledyskiem, w którym biorą udział uczniowie.

TUCZNO

5 maja

Rynek przy Zamku – koncert kwartetu smyczkowego z udziałem solistów Opery na Zamku w Szczecinie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]