Wyniki Konkursu Wieniawskiego: Hina Maeda triumfuje!

Po północy ogłoszone zostały wyniki XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Pierwsza nagroda powędrowała w ręce skrzypaczki, której poziom gry rósł sukcesywnie przez cały czas trwania turnieju, kulminując w finałowym wykonaniu Koncertu Brahmsa. Po ostatnim dniu przesłuchań trudno być zdziwionym tym właśnie wynikiem.

21.10.2022

Czyta się kilka minut

Hina Maeda podczas ostatniego dnia Konkursu im, H. Wieniawskiego, Poznań, 20 października 2022 r. / FOT. FRESH FRAME /
Hina Maeda podczas ostatniego dnia Konkursu im, H. Wieniawskiego, Poznań, 20 października 2022 r. / FOT. FRESH FRAME /

II miejsce zajęła Meruert Karmenova. Pochodząca z Kazachstanu skrzypaczka jako jedyna reprezentowała szkołę rosyjską, choć z naleciałościami zachodnimi, w postaci świadomości historycznej. Korzystała jednak z solidnego zaplecza swej techniki, grając przez cały turniej na bardzo równym, choć pozbawionym oryginalności poziomie.

Adres URL dla Zdalne wideo

Trudno spodziewać się po skrzypaczce kariery solowej, jest jednak na pewno świetną kandydatką do czołowych miejsc w zespołach orkiestrowych – nagroda zdobyta właściwie w ostatnim momencie, w wieku bardzo późnych 29 lat, może jej to ułatwić.

Adres URL dla Zdalne wideo

III miejsce – Quingzhou Weng. 21-latek z Chin, uczący się w Niemczech, jest talentem muzycznym, jakiego od bardzo dawna nie było na poznańskim Konkursie.

Adres URL dla Zdalne wideo

W finale zabrakło mu jednak pewności i, być może, właściwych decyzji repertuarowych, stąd zapewne jego ostatnie dopiero miejsce na podium. Mimo to niewątpliwie ma przed sobą znakomitą przyszłość, był też twórcą najbardziej pamiętnych kreacji XVI Konkursu Wieniawskiego.


WIENIAWSKI: CZYTAJ WIĘCEJ W SERWISIE SPECJALNYM >>


Przyznam również, że jest tym właśnie muzykiem z grona laureatów, którego dalszych losów nie omieszkam śledzić, nie przepuszczając okazji posłuchania go w nadchodzących występach.

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali Hana Chang, Jane Cho i Dayoon You.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Ur. 1973. Jest krytykiem i publicystą muzycznym, historykiem kultury, współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” oraz Polskiego Radia Chopin, członkiem jury International Classical Music Awards. Wykłada przedmioty związane z historią i recepcją muzyki i… więcej