Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Czesław Miłosz
Artykuły na ten temat
W pewnym wieku. Rozmowa z Andrzejem Franaszkiem
Andrzej Franaszek
,
Monika Ochędowska
ANDRZEJ FRANASZEK, pisarz: Na ogół jesteśmy dziś ironiczni, wręcz cyniczni, a więc letni. Tymczasem moi bohaterowie byli gwałtowni, gorący lub zimni. Nigdy…
Historia narasta
Lektor
Miłosz poza cenzurą
Jan Olaszek
Gdy Czesław Miłosz otrzymał Literacką Nagrodę Nobla, w komunistycznej Polsce jego utwory wydawano tylko w podziemiu. Choć początkowo i to nie było oczywiste –…
Chłodzenie
Paweł Bravo
Dwa kilo dziesięć deko. Tyle waży cegła „Wierszy wszystkich” Czesława Miłosza.
Miłosz mało znany
Lektor
Styczeń 1945: Czesław Miłosz i Janina Cękalska wyruszają z Goszyc, gdzie jesienią ‘44 znaleźli schronienie u Zofii Kernowej, teściowej Jerzego Turowicza, do…
Miłosz! Zły Wieszcz
Grzegorz Jankowicz
Usunięcie Miłosza z podstawy programowej byłoby poważnym błędem, który zapewne samemu pisarzowi nie wyrządziłby krzywdy, ale zaszkodziłby młodym czytelnikom,…
Miłosz!
Grzegorz Jankowicz
Zły Wieszcz, czyli jak uczyć literatury w szkole?
Sprzedać Wawel na cegłę
Czesław Miłosz
Trzeba od czasu do czasu pomyśleć o ziemi, którą będą oglądać inni. Wydaje się, że ostatnią już możliwością ratowania białowieskich lasów jest mobilizacja…
Słowo poety
Wojciech Bonowicz
Otwierasz książkę w dowolnym miejscu i czytasz. Np. to: „Miasto upadło. Podeszliśmy do okna domu, który narysował wariat. Zachód słońca podświetlił kilka…
Dwustronne porachunki
Andrzej Franaszek
Kompleks Europy, zamieszkiwania jej "gorszej", odrzuconej części, towarzyszy Polakom od stuleci, kulminując w XX-wiecznej literaturze, zapisującej…
Eliksir młodości
Aleksander Schenker
O czym mowa w "Rodzinnej Europie"? Pytanie nie jest moje. Powtarzam je za Gombrowiczem, który uważał, że Miłosz nie dochodzi w swej książce do sedna…
Załamanie światła
Andrzej Stasiuk
Andrzej Stasiuk, pisarz: Gorsze kraje są wyzwaniem. To są kraje niepełne. Pojedziesz do Włoch i one są gotowe, zamknięte, podane na tacy. A w Albanii zaczynasz…
Barbarzyńca w ogrodzie
Andrzej Franaszek
Młodzieńcza podróż Miłosza do Włoch jest antytezą stereotypowego wyobrażenia o wyprawie młodego artysty do raju sztuki.
Piękny człowiek z ludu
Marta Wyka
Początek pierwszego listu Miłosza do Alberta Camusa brzmi: "Nie jest pan moim mistrzem, ale mógłby się pan stać uzasadnieniem mojej egzystencji".
Czyja mowa?
Grzegorz Jankowicz
Zarzut Miłosza jest fundamentalny: nowoczesny wiersz zrywa wszelkie związki ze światem. Odpowiedź Badiou równie zasadnicza: modernistyczna poezja nie ucieka ze…
Walczył o całą stawkę
Sławomir Sierakowski
Sławomir Sierakowski, redaktor "Krytyki Politycznej": Miłosz szybował wysoko, a nicią spajającą jego życie była walka z alienacją. Albo przynajmniej…
Miłoszowe ciemności
Piotr Śliwiński
Pytanie: "czy Miłosz radzi sobie z negatywnością" przekłada się na pytanie: "Jakim jest Miłosz poetą". Rozpacz Miłosza sprawia wrażenie…
Widzenia nad zatoką San Francisco
Andrzej Franaszek
Gdy pod koniec 1960 r. Czesław Miłosz wylatywał z Francji do Stanów Zjednoczonych, by podjąć pracę na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, nie spodziewał…
Miłosz wchodzi w Amerykę
Clare Cavanagh
Ja także jeździłam pod namiot nad Rogue River, ale jej historię - oraz europejską nazwę indiańskiego kwiatu - poznałam dopiero, czytając Miłosza.
Mały palec kochanki
Charles Simic
Charles Simic: Pisząc wiersze, zachowuję się jak ktoś, kto godzinami próbuje złapać muchę w ciemnym pokoju, zanim przyjdzie mu do głowy, żeby zapalić światło.…
Pięć tomów wierszy
Piotr Florczyk
Poezja młodszych autorów z Polski jest rzadko czytana w USA, gdyż w większości nie kontynuuje tematów i klimatów, do jakich przyzwyczaili Amerykanów wielcy…
Made in USA
Benjamin Paloff
Czy Amerykanie czytają polską poezję? Nie. Ale czasami czytają wiersze napisane przez Polaków.
Płomień rozgorzał w Kalifornii
Ireneusz Kania
,
Tadeusz Sławek
,
Andrzej Franaszek
O spędzonych przez Czesława Miłosza w Kalifornii latach 60. i 70., o "Widzeniach nad Zatoką San Francisco" (1969) i "Ziemi Ulro" (1977), o…
Zaczynając od moich ulic
Andrzej Kramarz
Jestem tu. Dwa te słowa zawierają wszystko, co można powiedzieć. od nich się zaczyna, do nich się wraca.
Flet szczurołapa
Tadeusz Lubelski
Miłosza nigdy nie opuściła myśl o kinie mądrzejszym, wrażliwszym. Powracała ona w jego twórczości w motywie odwijającej się taśmy filmowej, na której wszystko…
Krok w przód, krok w tył
Wojciech Bonowicz
,
Piotr Matywiecki
,
Marian Stala
,
Dariusz Sośnicki
,
Andrzej Franaszek
O tym, co nazywamy dziś "poezją religijną", o tym, czy możliwe jest wyznanie wiary w wierszu i czy poeta - jak mówił o Czesławie Miłoszu Jan Paweł II…
Ścieżki pytań
Andrzej Franaszek
Miłosz jest jak świat - pisał Jan Błoński, mając na myśli wielowymiarowość twórczości autora "Ocalenia", tego olbrzymiego dzieła, które nie daje się…
Lutnia po Bekwarku
Adam Zagajewski
Co zostaje po odejściu wielkiego poety? Jakie jest dziedzictwo Czesława Miłosza? Po śmierci wielkiego poety zostaje żal, ale także wiersze, książki, eseje.…
Wstyd panicza
Agnieszka Stawiarska
Miłosz nie traktował Litwy jako przybudówki Polski. Jego sytuacja była karkołomna, bo związał się z Polską, choć patriotyzm ziemi rodzinnej został tam - na…
W pogoni za językiem
Leonidas Donskis
Leonidas Donskis, litewski filozof i eurodeputowany: Sięgając do kultury Europy Środkowej, reprezentowanej przez Miłosza i Venclovę, musimy stworzyć język…
Pamięć przyszłości
Krzysztof Czyżewski
Wszystkim lżej zrobiło się na duszy. W pokoju było więcej światła i radości. Jak po narodzinach. Skąd mogliśmy wiedzieć, że słowo "tak" oznaczać…
Tkanka łączna
Konrad Piskała
Miłosz nie chciał, aby w Krasnogrudzie powstało muzeum. Pragnął, by stworzono tu miejsce, w którym będzie przyrastać niezbędna pograniczu "tkanka łączna…
Bolesne pogranicze idei
Andrzej Mencwel
,
Marek Zaleski
O Miłosza bojach z polskością, a dokładniej z tą jej postacią, którą socjologowie określają "etno-nacjonalistyczną", o "Polaku-katoliku",…
Pięć minut po
Przemysław Czapliński
Sprawcy antologii, wciągając autorów do namysłu nad "Rodzinną Europą", obdarowali ich prawem do namysłu nad wszystkim. I autorzy z tego skwapliwie…
Pan Strach
Anna i Jerzy Turowiczowie
Anna i Jerzy Turowiczowie: Miłosz był wrogiem Powstania Warszawskiego. Toczyły się ostre dyskusje, bo w Goszycach w 1944 r. panowała atmosfera bardzo…
Przyrodnik
Czesław Miłosz
W starości zadaję sobie dużo pytań, a niektóre odnoszą się do samych podstaw mojego, powiem raczej, światooglądu niż światopoglądu. Zapytuję też siebie o…
Miłosz jest
Piotr Śliwiński
Kiedy umarł, dziennikarze pytali o to, co się właściwie stało. Wypowiadano się rozmaicie, mnie jednak najbardziej uderzyło, gdy jeden z młodych poetów mówił w…
Łąka nadrzeczna
Andrzej Franaszek
---ramka 442378|prawo|2---1.
To nie ten Henio
Ryszard Matuszewski
Co mnie
Czesław Miłosz
Na cześć księdza Baki
Czesław Miłosz
Jaki Henio?
Czesław Miłosz
Miłosz: przypomnienia
Lektor
Czesław Miłosz o Oskarze Miłoszu
(m)
Odejście Hermesa
Jan Zieliński
Nowy poemat Miłosza wpisuje się w przejmujący sposób w bogatą tradycję tekstów orfickich. Jest próbą odświeżenia mitycznej narracji, opowiedzenia jej na nowo,…