Reklama

Ładowanie...

Ścieżki pytań

Ścieżki pytań

29.06.2011
Czyta się kilka minut
Miłosz jest jak świat - pisał Jan Błoński, mając na myśli wielowymiarowość twórczości autora "Ocalenia", tego olbrzymiego dzieła, które nie daje się objąć syntetycznym szkicem, skrywa sensów więcej, niż potrafimy zauważyć, nigdy nie gubi pasma tajemnicy. Ale świat Miłosza to również szlaki jego tyleż życiowych, co intelektualnych wędrówek...
.

...od litewskich Szetejni, poprzez Wilno, Warszawę, Paryż, Kalifornię, po Kraków późnej starości. Droga pytań: o nacjonalizm i patriotyzm, Holokaust, komunizm, emigrację, cywilizację konsumpcyjną, erozję wyobraźni religijnej... W Roku Czesława Miłosza chcemy przemierzyć te ścieżki wraz z Państwem.

Dla kolejnych części poświęconego Poecie magazynu pożyczamy tytuły jego książek. W "Szukaniu ojczyzny" zastanawiamy się nad sporem o "polskość" czy "litewskość" pisarza, przyglądamy się tyleż współczesnym napięciom politycznym i konieczności dialogu na pograniczu państw i kultur, jak sytuacji poety postawionego wobec potrzeb zbiorowości. Rozpinamy łuk między dyskusją nad sensem Powstania Warszawskiego, przywołaną w rozmowie z Anną i Jerzym Turowiczami, a dzisiejszą "niepewnością poezji", poświadczoną w stworzonej przez młodych pisarzy i krytyków antologii. Jesienią, w "Widzeniach nad Zatoką San Francisco" zaprosimy Państwa do Ameryki, tej dzisiejszej i tej z lat 60., którą starał się objąć Miłosz, zimą zaś powrócimy do "Rodzinnej Europy".

Chcemy opuścić ścieżki zbyt już utarte. Myśląc wraz z Miłoszem, czasem zaś może: przeciw niemu,  poszukać tego, co nieznane i nowe. A przede wszystkim tego, co ważne i w naszej teraźniejszości pomocne.

Andrzej Franaszek jest redaktorem "TP" i autorem książki "Miłosz. Biografia" (2011).

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, wieloletni redaktor „Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]