Reklama

Łąka nadrzeczna

Łąka nadrzeczna

30.06.2006
Czyta się kilka minut
---ramka 442378|prawo|2---1.
O

Obraz nakreślony jest ledwie kilkoma pociągnięciami pióra, a przecież mamy poczucie pełni i namacalności. Oto mały chłopiec w królestwie przyjaznej człowiekowi natury, bosy, rozbawiony, zapewne szczęśliwy, i jego świat: udomowiony, bezpieczny, w którym ludzka ręka dba o lipowe aleje i sady, obsadza kwiatami gazon. Świat odbierany bardzo zmysłowo, jakby powietrze było gęste od zapachów, młode oczy wypełniały się kolorami, uszy wsłuchiwały w głos wilgi i jaskółek, zachwyt kazał chłonąć kształt grusz i jabłoni, niezwykłą konstelację traw na łące, by pamięć mogła przenieść je przez suche piaski czasu.

Wiersz prosty, pisany przez Czesława Miłosza u schyłku życia, głosem poety, który osiągnął pewność ręki, siłę i przejrzystość. Poety chcącego przede wszystkim wypowiedzieć, umieścić w słowie doznanie świata, własne doświadczenie, posługującego się językiem...

8137

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]