Reklama

Miłosz jest

Miłosz jest

30.06.2006
Czyta się kilka minut
Kiedy umarł, dziennikarze pytali o to, co się właściwie stało. Wypowiadano się rozmaicie, mnie jednak najbardziej uderzyło, gdy jeden z młodych poetów mówił w radiu, że skończyła się nie tylko epoka wielkości, ale i czas supremacji, uciążliwego władztwa, jakie Miłosz sprawował nad polską literaturą. Że teraz nareszcie rozwiążą się języki.
M

Można by tę opinię skwitować, że naiwna, bo literaturą nie rządzą żadne regulaminy, ograniczające liczebność parnasu, bo w niej im lepiej, tym lepiej, bo tu jedna wybitność nie zabiega drogi innej wybitności, bo języki zajęte otwierają pole innym, a tych innych jest tym więcej, im więcej zajętych, bo tylko mentalność na wskroś prowincjonalną cieszyć może zniknięcie silnej osobowości, bo w końcu dlaczegóż by życie literackie, ten "turniej garbusów", po śmierci swego koryfeusza miało się kierować innymi zasadami. Można zbyć tę nadzieję młodego poety, że po odejściu Mistrza on sam zostanie wyzwolony; to łatwe, lecz przecież coś w jego stwierdzeniu było po prostu na rzeczy.

Przewaga Miłosza zdawała się tak duża, jego aktywność do ostatnich chwil nadludzka (nieludzka?), a okazywany mu respekt do tego stopnia hołdowniczy, że pośród obserwatorów, chciałoby się...

13766

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]