Reklama

Tablicę aresztować!

Tablicę aresztować!

z Izmiru
20.08.2018
Czyta się kilka minut
W gaju oliwnym pod Efezem profesor matematyki stworzył dla studentów Matematyczną Wioskę. Jest ona czymś więcej niż miejscem rozwiązywania zadań. To jeden z ostatnich bastionów wolnego myślenia w Turcji.
L

Labirynt białych schodków i wyłożonych kamieniami ścieżek wije się na zboczach porośniętych rozłożystymi drzewami oliwnymi. Na tarasach domków pełno ludzi. Niektórzy, w tym profesor Ali Nesin, jedzą obiad. Inni leniwie wylegują się na ustawionych na wolnym powietrzu kanapach. Jedni czytają podręczniki matematyczne, pozostali głośno rozmawiają, ale nikt nikomu nie przeszkadza. Domów z rozległymi tarasami idealnych do wypoczywania jest tu kilkanaście; zacienionych auli, w których kilka razy dziennie odbywają się wykłady, kilka. Do tego pole namiotowe, biblioteka, wieża widokowa i kuchnia, w której uśmiechnięci matematycy na zmianę obierają ziemniaki. Na powierzchni 13 akrów toczy się życie pół tysiąca osób jednocześnie.

Zajęcia z matematyki to tylko część ich codzienności. Resztę czasu zajmują debaty o życiu, filozofii i sytuacji w kraju. Nikt tu nie boi się mówić, co myśli – to...

8328

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Aż strach komentować, żeby nie zapeszyć, bo podobieństw coraz więcej :(

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]