Reklama

Ładowanie...

Doktor biologii molekularnej i popularyzatorka nauki, autorka „Tygodnikowego” działu Nauka. Absolwentka kierunku biotechnologia medyczna na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie studiów magisterskich prowadziła badania naukowe w Instytucie Biochemii Maxa Plancka w Monachium w zakresie mikroskopii elektronowej. Studia doktoranckie odbyła w ramach programu stypendialnego Marie Curie, w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej w Heidelbergu, gdzie prowadziła badania w dziedzinie biologii molekularnej drożdży. Po powrocie do Polski realizowała projekt w zakresie biologii komórek ludzkich w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Autorka prac naukowych publikowanych między innymi w Nature Biotechnology i Science Signaling. Uczestniczyła w 64. spotkaniu młodych naukowców z noblistami w Lindau. Prywatnie wielbicielka wyżłów niemieckich, kawy, skandynawskich kryminałów i jazdy na nartach.

Artykuły

05.12.2022
Istnieją tak rzadkie grupy krwi, że trafiają się u jednej osoby na milion. Z myślą o nich próbuje się krew hodować w laboratoriach.
01.08.2022
Zjawisko zaobserwowane sto lat temu u owadów jest podłożem jednej z nowoczesnych terapii onkologicznych. Kluczowe jest w niej szukanie par genów prowadzących do śmierci zbuntowanych komórek.
18.07.2022
W Nowej Zelandii pierwszy pacjent na świecie otrzymał innowacyjną terapię genetyczną, która precyzyjnie naprawia DNA bezpośrednio w komórkach pacjenta. Lek VERVE-101 ma zostać podany do...
09.05.2022
Badacze z Małopolskiego Centrum Biotechnologii opracowali obiecującą technologię dostarczania do organizmu aktywnych substancji w białkowych klatkach.
29.11.2021
Jej odkrycie doprowadziło do przełomu w leczeniu cukrzycy i uratowało życie milionów osób. A prace nad metodami wytwarzania insuliny miały również ogromne znaczenie dla rozwoju wielu...
28.06.2021
Pandemia znacznie przyspieszyła prace nad zastosowaniem szczepionek i terapii opartych na mRNA. Czy medycynę czeka rewolucja?
11.01.2021
Drożdże odgrywają kluczową rolę nie tylko w produkcji żywności i alkoholu. Metodami inżynierii genetycznej można je zmusić do syntezy leków.
31.08.2020
W cieniu setek badań nad szczepionką i lekami mającymi powstrzymać obecną pandemię rozgrywa się kolejny etap rewolucji naukowej, związanej z metodą edycji genów CRISPR/Cas9.
04.06.2018
Eksperyment z udziałem hybryd ludzkich i kurzych embrionów pozwolił zamknąć trwającą od ponad stu lat dyskusję dotyczącą jednej z pierwszych faz naszego rozwoju.
21.05.2018
Grawitacja, czyli siła przyciągania ziemskiego, została opisana szczegółowo przez Newtona w XVII wieku.

Strony