Reklama

Komórki zamiast zastrzyku

Komórki zamiast zastrzyku

25.01.2015
Czyta się kilka minut
Pacjentom z cukrzycą podaje się insulinę. To jednak nie lek, ale doraźna pomoc dla organizmu. Nowe badania mogą dać diabetykom szanse na wyleczenie.
Fot. EAST NEWS
C

Cukrzyca dotyczy ponad 380 milionów ludzi na całym świecie i zgodnie z prognozami Międzynarodowej Federacji Cukrzycy liczba ta będzie stale rosnąć. Cukrzyca typu I dotyka około 10 proc. spośród wszystkich diabetyków. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której tzw. komórki beta (β) trzustki – produkujące insulinę – są niszczone przez własny układ odpornościowy organizmu. Szansą na długotrwałe wyleczenie są przeszczepy komórek trzustki, dziś mogą być pobierane jedynie od zmarłych dawców.
Idealnym rozwiązaniem byłoby opracowanie metody, która stworzyłaby odnawialne i nieograniczone źródło komórek β, w pełni funkcjonalnych po wszczepieniu do organizmu pacjenta.
Właśnie taką metodę opracował zespół biologów z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Massachusetts pod kierunkiem prof. Douglasa Meltona, którego dwójka dzieci choruje na cukrzycę typu I. Naukowcy odkryli, jak...

4869

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]