Reklama

Twardziele z natury

Twardziele z natury

28.03.2015
Czyta się kilka minut
Gejzery, kominy hydrotermalne, lodowe pustynie czy głębie oceaniczne – życie jest tak uparte, że można je znaleźć w najbardziej nawet nieprzyjaznych miejscach.
Alvinella pompejana, niesporczak i żaba leśna Fot. Domena publiczna, Science Picture Co. / CORBIS, Domena publiczna
K

Kiedy narzekamy na upał albo mróz, i tak mamy przewagę nad większością żywych organizmów zamieszkujących naszą planetę. Ssaki są stałocieplne, tzn. utrzymują stałą temperaturę ciała niezależną od warunków otoczenia. Jej wartość, wahająca się pomiędzy 36 a 40 stopni Celsjusza, jest najbardziej optymalna dla reakcji chemicznych zachodzących w naszym organizmie. Utrzymujemy ją dzięki termoregulacji – podstawowym źródłem energii jest pożywienie, zaś ucieczkę energii z organizmu ogranicza m.in. izolacja termiczna w postaci naszej skóry, tkanki tłuszczowej i włosów.
A jak radzą sobie inne organizmy, które nie są stałocieplne? A zwłaszcza – jak radzą sobie mieszkańcy środowisk, w których panują skrajne warunki, fachowo nazywani ekstremofilami?

Z chłodem
W 2008 r. naukowcy odkryli na Grenlandii komórki bakterii Chryseobacterium greenlandensis, które przeżyły...

5004

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]