Reklama

Ładowanie...

Szczepionki na nowotwór

Szczepionki na nowotwór

15.05.2023
Czyta się kilka minut
Firma BioNTech opublikowała w „Nature” wyniki wstępnych badań klinicznych spersonalizowanej szczepionki mRNA na raka trzustki. Eksperymentalną terapię podano 16 pacjentom, w aż 8 przypadkach nie doszło do nawrotu choroby, nawet po dwóch latach.
FOT. Bigot / Andia.fr / EAST NEWS
R

Rak trzustki jest jednym z najbardziej zabójczych nowotworów, powoduje śmierć aż 88 proc. chorych. Guzy można usunąć ­chirurgicznie, a następnie zastosować chemioterapię, ale u większości pacjentów dochodzi do wznowy raka w ciągu zaledwie siedmiu do dziewięciu miesięcy. Radioterapia, immuno­terapia czy terapie celowane nie są skutecznym leczeniem.

Lekarze prowadzący badanie w Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku usunęli guzy pacjentów i wysłali tkanki do laboratorium w Niemczech, gdzie DNA komórek rakowych porównano z DNA zdrowych komórek krwi. Dzięki temu zidentyfikowano białka obecne na powierzchni guza, w które można celować szczepionką mRNA, nie szkodząc zdrowym tkankom. Celem szczepionki było instruowanie limfocytów T, tak aby wytwarzały te same białka, które znajdują się na wyciętych guzach, wywołując przeciwnowotworową odpowiedź immunologiczną i zapobiegając wznowieniu choroby. ©


https://www.tygodnikpowszechny.pl/ochrona-zdrowia-20795

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Doktor biologii molekularnej i popularyzatorka nauki, autorka „Tygodnikowego” działu Nauka. Absolwentka kierunku biotechnologia medyczna na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie studiów...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]