Modele i awatary
Modele i awatary

Awatary w popkulturze swoją karierę zawdzięczają filmowi science fiction Jamesa Camerona z 2009 r. o takim właśnie tytule. W tym najbardziej dochodowym przeboju w historii kinematografii awatary powstawały w laboratoriach na skutek zmieszania DNA ludzkiego z DNA mieszkańców fikcyjnej Pandory. Z języka filmowego do naukowego termin „awatar” przedostał się za sprawą naukowców z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań nad Rakiem w Madrycie. W opracowanej przez nich metodzie eksperymentalnej wykorzystuje się „mysie awatary”, by jak najlepiej dobrać chemioterapię do potrzeb konkretnego pacjenta.
Podczas wycięcia guza z ciała chorego pobierane są komórki nowotworowe, które są następnie wszczepiane myszom – w ten sposób powstają mysie awatary. Kiedy u gryzoni nowotwór się rozwinie, testowane są na nich różne kombinacje dostępnych chemioterapeutyków, tak by ustalić najbardziej...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
A te reakcje awatarów na stres lub sytuacje lękowe