Reklama

Geny po praprzodkach

Geny po praprzodkach

02.11.2014
Czyta się kilka minut
Poznaliśmy właśnie genom człowieka sprzed prawie 50 tys. lat. Archeolodzy genomu szukają odpowiedzi na pytanie, co uczyniło z nas ludzi.
Rekonstrukcje neandertalczyka oraz człowieka anatomicznie nam współczesnego z wystawy „Brytania: Milion lat historii ludzkości” w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Neandertalczycy przez kilka tysięcy lat koegzystowali w Europie z Homo sapiens. Fot. MATERIAŁY PRASOWE
K

Kiedy Nikolai Peristov w 2008 r. spacerował brzegiem rzeki Irtysz w okręgu Ust’-Ishim na środkowej Syberii, nie spodziewał się, jak cenne okaże się jego znalezisko. Nikolai jest artystą trudniącym się rzeźbieniem biżuterii w mamucich kłach. Jednak kość, którą przypadkowo zauważył tego dnia, nie należała do mamuta.
Policyjni specjaliści ocenili, że to bardzo stara kość udowa człowieka. Jej wiek zmierzono w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku za pomocą datowania izotopowego: wynosi od 43 do 47 tysięcy lat. Potem kość trafiła w ręce profesora Svantego Pӓӓbo – archeologa genomu.
Jego zespół wyizolował i oczyścił DNA z kości, a następnie poddał sekwencjonowaniu i analizie. W ten sposób poznaliśmy kompletną sekwencję genomu najstarszego człowieka, którego szczątki badano do tej pory. Wyniki badań ukazały się w jednym z październikowych wydań „Nature”....

9392

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]