Reklama

W poszukiwaniu eliksiru młodości

W poszukiwaniu eliksiru młodości

04.01.2014
Czyta się kilka minut
Skracanie się telomerów, czyli końcówek chromosomów, związane jest z procesami starzenia się i śmierci komórek. Dlatego badania nad telomerami mają tak wielkie znaczenie. Jak daleko jest nauka od odkrycia recepty na długowieczność?
il. Marek Adamik

„Badania naukowe, inspirowane przez ciekawość, kształtują podstawowy stan wiedzy, który zasila jej praktyczne zastosowania”. Od tych słów zaczyna swój wykład skierowany do młodych polskich naukowców prof. Carol Greider. To będzie opowieść o telomerach, czyli podstawowych składnikach naszego DNA, które z każdym rokiem badań okazują się coraz bardziej kluczowe dla zdrowia i życia człowieka. Ale będzie to także lekcja o znaczeniu badań podstawowych dla rozwoju naszej wiedzy i jej późniejszego zastosowania w medycynie. Prof. Greider przekonuje, że należy iść pod prąd i szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. „Gdy zaczynałam pierwsze doświadczenia, do głowy mi nie przyszło, że kiedyś dostanę Nobla – wspomina. – Nigdy nie pracowałam na Nobla. Pracowałam, bo zawsze chciałam wiedzieć, jak jest naprawdę”.
GENETYCZNE SZNUROWADŁA
Badania nad fundamentalnymi...

8931

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]