Reklama

Całkiem zdolne bestie

Całkiem zdolne bestie

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Psy przetwarzają ludzką mowę przy użyciu analogicznych struktur mózgu jak ludzie, a także potrafią zapamiętywać wydarzenia ze swojego życia.

​„Mój pies rozumie wszystko, co do niego mówię” – często słyszę takie wyznania właścicieli psów, gdy sama spaceruję z moją Norą (wyżłem niemieckim). Doświadczenie praktykującego naukowca przypomina mi, że nie są to obiektywne opinie, ale umysł psiarza natrętnie podpowiada, że może jednak coś jest w tych przekonaniach, tylko cała sprawa nie została jeszcze wystarczająco zbadana.
Choć dzisiaj wiele badań nad psami ukierunkowanych jest na onkologię (psy wykorzystywane są jako... króliki doświadczalne), są na świecie laboratoria, w których bada się psią psychikę i ich mechanizmy poznawcze. Do najsłynniejszych takich placówek na świecie należą Uniwersytet Yale, Uniwersytet Duke czy Instytut Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku (w Polsce zaś tą tematyką zajmuje się m.in. prof. Maciej Trojan, obecnie związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika). Ostatnio jednak...

5445

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]