Reklama

Ładowanie...

Całkiem zdolne bestie

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Psy przetwarzają ludzką mowę przy użyciu analogicznych struktur mózgu jak ludzie, a także potrafią zapamiętywać wydarzenia ze swojego życia.

​„Mój pies rozumie wszystko, co do niego mówię” – często słyszę takie wyznania właścicieli psów, gdy sama spaceruję z moją Norą (wyżłem niemieckim). Doświadczenie praktykującego naukowca przypomina mi, że nie są to obiektywne opinie, ale umysł psiarza natrętnie podpowiada, że może jednak coś jest w tych przekonaniach, tylko cała sprawa nie została jeszcze wystarczająco zbadana.
Choć dzisiaj wiele badań nad psami ukierunkowanych jest na onkologię (psy wykorzystywane są jako... króliki doświadczalne), są na świecie laboratoria, w których bada się psią psychikę i ich mechanizmy poznawcze. Do najsłynniejszych takich placówek na świecie należą Uniwersytet Yale, Uniwersytet Duke czy Instytut Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku (w Polsce zaś tą tematyką zajmuje się m.in. prof. Maciej Trojan, obecnie związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika). Ostatnio jednak...

5445

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]