Natura ma inżynierię w genach
Natura ma inżynierię w genach

W drugiej części filmowych przygód Spidermana z 2004 r. superbohater zatrzymuje pociąg nowojorskiego metra przy pomocy pajęczej nici. Fikcja? Okazuje się, że niekoniecznie: jak obliczyli młodzi fizycy z Uniwersytetu w Leicester, nić pająka z Madagaskaru Caerostris darwini jest na tyle mocna, by taka akcja była możliwa – pisał niedawno prestiżowy magazyn naukowy „Nature” w obszernym artykule poświęconym możliwościom jedwabiu.
Nić pajęcza zbudowana z polimerów jedwabiu jest 300 razy bardziej wytrzymała niż stal. Pająki, gekony, a nawet ostrygi są potencjalnie bardzo interesującym źródłem pomysłów dla człowieka, poszukującego innowacyjnych materiałów do budowy mostów, szycia odpornych na płyny ubrań czy stworzenia superkleju do zastosowań w chirurgii.
Z pomocą przychodzi natura.
Jedwabne implanty
Zdolność snucia jedwabnych nici wykształciła...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]