Reklama

Organizm w piżamie

Organizm w piżamie

12.08.2013
Czyta się kilka minut
Dlaczego sen jest nam tak potrzebny? Czemu poświęcamy mu aż tyle naszego czasu? I czym jest alternatywna rzeczywistość, której w jego trakcie doświadczamy? Szykuje się globalne badanie snu.
Rys. Marek Adamik
Z

Ze snu wyrywa mnie budzik. Należę do 80 proc. ludzkości, która w dni robocze potrzebuje takiej pobudki. Od razu powraca świadomość, myśli zaczynają krążyć wokół codziennych spraw. A jeszcze przed chwilą spałam. Czyli... co właściwie się ze mną działo? Jak zdefiniować sen – aktywność, na którą poświęcamy jedną trzecią życia?
PRZETWARZANIE WSPOMNIEŃ
Każdej nocy miliony ludzi opuszczają stan świadomości i przenoszą się do świata snów. Kiedy śpimy, nie jesteśmy świadomi naszego snu. A gdy się budzimy, zazwyczaj pamiętamy bardzo mało albo nic. Naukowcy zajmujący się chronobiologią od lat zastanawiają się nad poprawnym zdefiniowaniem tego stanu fizjologicznego. I wciąż niewiele o nim wiedzą.
Przez stulecia lekarze uważali, że w trakcie snu mózg jest nieaktywny. Jednak dzięki wynalezieniu elektroencefalografii (EEG) okazało się, że nie ma nic bardziej...

7532

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]