Reklama

Jak nie zadzierać z odmienną florą

31.07.2016
Czyta się kilka minut
Wakacje w pełni, a to oznacza urlopowe wyjazdy. Również w tzw. tropiki, gdzie na turystów czekają bakterie i pierwotniaki. A te potrafią zepsuć nawet najlepiej zaplanowany urlop.
Z

Zemsta faraona – taką przewrotną nazwę nosi w krajach arabskich tzw. biegunka podróżnych. Ale podobne dolegliwości przytrafić się mogą osobom odwiedzającym kraje południowej Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu, Indii czy Azji. Sprawcą tych nieprzyjemności dla naszego układu pokarmowego jest panująca w tych krajach flora mikrobiologiczna odmienna niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni.

Dla Europejczyków niebezpieczne jest picie nieprzegotowanej wody, jedzenie owoców czy warzyw lub nieugotowanych potraw. Za większość przypadłości odpowiedzialne są szczepy bakterii Escherichia coli, ale część przypadków powodowana jest też przez wirusy czy pierwotniaki.

W celu minimalizowania skutków nie poleca się stosowania antybiotyków, lecz jedynie nawadnianie i przyjmowanie soli mineralnych. Do szpitali trafia jedynie około 3 proc. przypadków.

Skąd się...

3235

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]