Reklama

Góra biologów

Góra biologów

23.09.2013
Czyta się kilka minut
O tym światowej sławy instytucie badawczym wiemy w Polsce mało, choć polscy absolwenci znaczą w nim bardzo wiele. Młodzi naukowcy odkrywają tu największe tajemnice najmniejszych drobin życia.
Budynek ATC (Advanced Training Center) został zbudowany na planie struktury podwójnej helisy DNA. Poprzeczne mostki odpowiadają mostkom wodorowym między helisami. Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej w Heidelbergu, Niemcy. Fot. Anna Bartosik
A

Autobus linii 39 wspina się ulicą Steigerweg w niemieckim Heidelbergu. Jest mglisty, jesienny poranek, droga wiedzie przez las, a pojazd pełen jest fizyków i biologów molekularnych. Za chwilę zatrzymamy się na przystanku przy Instytucie Fizyki Jądrowej Maxa Plancka. Stąd już prosta droga do EMBL: Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej, największej takiej placówki w całej Europie, która powstała niemal 40 lat temu, by równoważyć amerykańską przewagę technologiczną.
Z tylnych siedzeń dobiega rozmowa zaspanych doktorantów: – Czemu naukowców izoluje się od normalnych ludzi? Czemu musimy pracować na samej górze i to w dodatku w środku lasu?
Kampus EMBL skryty jest wśród drzew, szczególnie pięknie jest tu na wiosnę i jesienią.
DO YOU SPEAK EMBLISH?
Początki Laboratorium sięgają lat 60. zeszłego stulecia. W biologii molekularnej panowała...

9903

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]