Reklama

Lęk w genach

Lęk w genach

13.09.2015
Czyta się kilka minut
Wpływ bolesnych doświadczeń rodziców może zostać przekazany dzieciom – przekonują autorzy badań nad osobami z traumą.
Fot. Nick Dolding / GETTY IMAGES
Z

Z ogarniętej wojną Syrii uciekają tysiące młodych ludzi, którzy szukają bezpieczeństwa i normalności dla siebie i swoich przyszłych rodzin. Sami doświadczyli wojennej traumy i teraz marzą, by ich dzieci dorastały w spokojnym świecie. Ale czy jest możliwe, że śladytej traumy zapisały się już na trwałe w ich genomie? Czy mogą zostać przekazane kolejnym pokoleniom?

Nadpisane na DNA

Nasz genom składasię nie tylko z informacji genetycznej, czyli ściśle określonego zapisu DNA, ale także z informacji „nadpisanej” na cząsteczce DNA. Są to tzw. zmiany epigenetyczne. Można je sobie wyobrazić jako metki przyczepiane w pewnych miejscach do DNA. Są one niezwykle ważne, ponieważ bardzo często regulują włączanie i wyłączanie naszych genów, czyli ich ekspresję w komórce (patrz ramka).

Naukowcy z nowojorskiego szpitala Mount Sinai opublikowali niedawno wyniki...

9378

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Efekt epigenetyczny - aktywacja lub de-aktywacja poszczególnych genów, pod wpływem czynników środowiskowych" - Dr. Gabor Mate. Odnośnie powyższego nasuwa się pytanie, jak to jest… dzieci osób które przeżyły obozy zagłady, żyjąc w «środowisku skażonym przez traumę»… czy w takim przypadku owe dzieci, załóżmy… wychowywane do pełnoletniości, mogły by niejako nabyć specyficznego podejścia, stany zaburzenia, odmienne postrzeganie świata - przez pryzmat Rodziców, i innych czynników środowiskowych? "Odkryli epigenetyczne metki zlokalizowane w dokładnie tych samych miejscach sekwencji genu u ocalałych z Holokaustu i u ich dzieci." czyli efekt «epi»- NIE funkcjonujący, BEZ zmian środowiska ZEWNĘTRZNEGO, obecnie nie jest «epi-genetyczny»? … mam nieodparte wrażenie że teoria o przekazywaniu «stanów lękowych» w genach jest mocno naciągana, i być może, zmierzamy do sytuacji «być lepiej/gorzej» urodzonym. Witamy w XIX wieku.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]