Reklama

Na ostrzu genetycznego noża

Na ostrzu genetycznego noża

13.02.2016
Czyta się kilka minut
Geny da się już edytować metodą „wytnij-wklej”. Prosto i tanio: laboratorium można zbudować w garażu. I właśnie wydano pierwszą w Europie zgodę na modyfikację ludzkich zarodków.
Artystyczna wizja metody CRISPR-Cas9 Fot. Stephen Dixon / MCGOVERN INSTITUTE FOR BRAIN RESEARCH MIT
O

Ostatnie lata w świecie biologii molekularnej należą do technologii edytowania genów metodą CRISPR-Cas9. Wielu naukowców nazywa ten okres rewolucją. Porównują ją z przełomem z lat 80. XX wieku, kiedy poznano metodę namnażania DNA w probówce. Lawinowo rośnie liczba publikacji wykorzystujących technikę CRISPR-Cas9 albo wprowadzających do niej ulepszenia. Dziesiątki naukowców dyskutują jej możliwe zastosowania. Skąd ten szum?


CZYTAJ TAKŻE:

Artur Sporniak: Za symboliczny początek narodzin terapii genowej można uznać rok 1990, w którym rozpoczęto leczenie czteroletniej Ashanthy DeSilvy chorej na ciężki złożony niedobór odporności (jedną z wielu genetycznych chorób).


Miejsce w genomie

Naukowcy od lat marzyli o...

8769

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]