Reklama

Na ostrzu genetycznego noża

Na ostrzu genetycznego noża

13.02.2016
Czyta się kilka minut
Geny da się już edytować metodą „wytnij-wklej”. Prosto i tanio: laboratorium można zbudować w garażu. I właśnie wydano pierwszą w Europie zgodę na modyfikację ludzkich zarodków.
Artystyczna wizja metody CRISPR-Cas9 Fot. Stephen Dixon / MCGOVERN INSTITUTE FOR BRAIN RESEARCH MIT
O

Ostatnie lata w świecie biologii molekularnej należą do technologii edytowania genów metodą CRISPR-Cas9. Wielu naukowców nazywa ten okres rewolucją. Porównują ją z przełomem z lat 80. XX wieku, kiedy poznano metodę namnażania DNA w probówce. Lawinowo rośnie liczba publikacji wykorzystujących technikę CRISPR-Cas9 albo wprowadzających do niej ulepszenia. Dziesiątki naukowców dyskutują jej możliwe zastosowania. Skąd ten szum?


CZYTAJ TAKŻE:

Artur Sporniak: Za symboliczny początek narodzin terapii genowej można uznać rok 1990, w którym rozpoczęto leczenie czteroletniej Ashanthy DeSilvy chorej na ciężki złożony niedobór odporności (jedną z wielu genetycznych chorób).


Miejsce w genomie

Naukowcy od lat marzyli o...

8769

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]