Reklama

Rytm spania

Rytm spania

12.08.2013
Czyta się kilka minut
Dr Rolf Fronczek, Uniwersytet w Leiden, Holandia: Mogę sobie wyobrazić, że badania udowodnią, iż najbardziej korzystne jest stosowanie się do własnego, indywidualnego „wzorca snu”.
A

ANNA BARTOSIK: Jakie pytania zadaje sobie nauka, gdy chodzi o sen?
DR ROLF FRONCZEK:
Nadal w pełni nie rozumiemy, czemu w ogóle śpimy i jak długo powinniśmy spać. Ponadto, kiedy jesteśmy obudzeni, nie umiemy wiarygodnie stwierdzić, czy jesteśmy wystarczająco przytomni, aby wykonywać nasze codzienne zadania, jak praca czy prowadzenie samochodu. Mniej pilne, ale niezwykle intrygujące są pytania: „czemu śnimy?” i „dlaczego ziewamy?”.
Czy Human Sleep Project będzie wielkim krokiem naprzód w rozumieniu snu?
Projekt zapewni olbrzymią liczbę danych dotyczących ludzkich zwyczajów związanych ze snem. Można je będzie następnie powiązać z bardziej obiektywnymi pomiarami dotyczącymi snu, a w końcu także z DNA. To na pewno zaowocuje lepszym zrozumieniem snu przez społeczeństwo. Miejmy nadzieję, że te badania doprowadzą nas do niespodziewanych...

1343

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]