Reklama

Cień starej terapii

20.09.2015
Czyta się kilka minut
Chorobą Alzheimera nie da się zarazić przez kontakt z chorym. O co więc chodzi w doniesieniach, że może się ona przenosić między ludźmi?
Po lewej: mózg zdrowego pacjenta, po prawej: mózg pacjenta z chorobą Alzheimera Fot. Domena Publiczna
D

Dotyka coraz większej części starzejących się społeczeństw. Choć mało wiadomo o jej przyczynach, wywoływana jest odkładaniem się w mózgu pewnych białek. Ale właśnie ukazały się w „Nature” badania neurobiologów z University College London, które sprawiły, że świat naukowy zadaje sobie pytanie: czy mogło dojść do infekcji tą chorobą między ludźmi?
 

Feralne białko
Do 1985 r. dzieci z problemami ze wzrostem otrzymywały zastrzyki z ludzkim hormonem wzrostu HGH (z ang. Human Growth Hormone). Takich osób na całym świecie było około 30 tys. Wtedy naukowcy nie umieli produkować rekombinowanej wersji tego białka w bakteriach. Jedynym źródłem hormonu były... mózgi osób zmarłych. Dziś brzmi to przerażająco. Ale właśnie z nich wyodrębniano przysadki, które homogenizowano i chemicznie izolowano HGH.

U części z tych dzieci (6,3 proc.) po wielu latach...

5400

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]