Reklama

Cień starej terapii

Cień starej terapii

20.09.2015
Czyta się kilka minut
Chorobą Alzheimera nie da się zarazić przez kontakt z chorym. O co więc chodzi w doniesieniach, że może się ona przenosić między ludźmi?
Po lewej: mózg zdrowego pacjenta, po prawej: mózg pacjenta z chorobą Alzheimera Fot. Domena Publiczna
D

Dotyka coraz większej części starzejących się społeczeństw. Choć mało wiadomo o jej przyczynach, wywoływana jest odkładaniem się w mózgu pewnych białek. Ale właśnie ukazały się w „Nature” badania neurobiologów z University College London, które sprawiły, że świat naukowy zadaje sobie pytanie: czy mogło dojść do infekcji tą chorobą między ludźmi?
 

Feralne białko
Do 1985 r. dzieci z problemami ze wzrostem otrzymywały zastrzyki z ludzkim hormonem wzrostu HGH (z ang. Human Growth Hormone). Takich osób na całym świecie było około 30 tys. Wtedy naukowcy nie umieli produkować rekombinowanej wersji tego białka w bakteriach. Jedynym źródłem hormonu były... mózgi osób zmarłych. Dziś brzmi to przerażająco. Ale właśnie z nich wyodrębniano przysadki, które homogenizowano i chemicznie izolowano HGH.

U części z tych dzieci (6,3 proc.) po wielu latach...

5400

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]