Reklama

Ładowanie...

Małpy z probówki

19.02.2018
Czyta się kilka minut
Makaki jawajskie Zhong Zhong i Hua Hua to nie pierwsze przedstawicielki naczelnych, które zostały sklonowane. Ale pierwsze, które przyszły na świat dzięki wykorzystaniu metody transferu jądra komórkowego.
JIN LIWANG / FORUM
1

14 lutego minęła piętnasta rocznica śmierci owcy Dolly. Została sklonowana i przeżyła aż sześć i pół roku (ponad połowę z tego, ile dożywają przeciętne owce). Ta najbardziej znana przedstawicielka tego sympatycznego gatunku narodziła się niedaleko Edynburga, jednak nie na szkockim wrzosowisku, ale pod okiem naukowców w Instytucie Roslin. Z tą rocznicą zbiegła się informacja podana do światowych mediów przez chińskich naukowców o narodzinach dwóch makaków: Zhong Zhong i Hua Hua (powyżej na zdjęciu), sklonowanych przy wykorzystaniu tej samej metody co owca Dolly.

Makaki należą do rzędu naczelnych, tak jak my, więc potencjalnie została przekroczona kolejna granica w kierunku klonowania człowieka. Na razie Zhong Zhong i Hua Hua piją mleko z butelki i wesoło harcują w sterylnym kojcu w Instytucie Neurobiologii Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju, nie zdając sobie sprawy, że ich...

14412

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]