Reklama

Intymne DNA

Intymne DNA

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Nauka staje właśnie przed nowym wyzwaniem, które może zaważyć na jej rozwoju. Czy sądy na całym świecie będą zasypywane pozwami od dawców materiału genetycznego?
Rys. Marek Adamik
D

Dane genetyczne umieszczone w internecie w ramach 1000 Genome Project wydawały się anonimowe. Tylko miliony liter kodu genetycznego ułożone w sekwencje DNA pochodzące od tysiąca przypadkowych osób, wraz z informacją o ich wieku i regionie pochodzenia. A mimo to naukowcom, przy pomocy publicznie dostępnych baz danych, udało się poprawnie zidentyfikować nazwiska pięciu z nich. „O mój Boże, to naprawdę się udało!” – wykrzyknął dr Yaniv ­Erlich, genetyk z Instytutu Whitehead w Cambridge (Massachusetts), kiedy zorientował się, jaką wagę miało na pozór niewinne ćwiczenie bioinformatyczne.
Nie tylko zdołał poznać pięć nazwisk, ale poprzez bazy danych genealogicznych dotarł także do rodzin tych osób. Wyniki eksperymentu w styczniu tego roku opublikował magazyn „Science” (nie podając nazwisk). Jeszcze przed publikacją dr Erlich skontaktował się z Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH),...

10164

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]