Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
1939
Artykuły na ten temat
Polscy i niemieccy biskupi: dbajmy o pojednanie
ASk
Z owocami pojednania należy postępować w sposób odpowiedzialny; nie wolno ich lekkomyślnie narażać ze względu na interesy polityczne.
Między Wieluniem i Warszawą
Wojciech Pięciak
Wielkie emocjonalne zadośćuczynienie dla Polski i jej obywateli różnych narodowości, ofiar II wojny światowej: tak jednym zdaniem można podsumować obchody 1…
Czy można było nie przegrać?
Krzysztof Pięciak
We wrześniu 1939 r. II RP stanęła do walki z trzema wrogami, w tym dwiema armiami należącymi do najpotężniejszych na świecie. I atakującymi ze wszystkich stron.
Hitlera droga do wojny
Jochen Böhler
Odmawiając awansom przywódcy III Rzeszy, Polska znalazła się w obozie jego przeciwników. Stała się – jak mówił generałom w maju 1939 r. – częścią „przestrzeni…
Agresja całkowicie wymuszona
Anna Łabuszewska
„Nasza przeszłość ma wielką przyszłość” – ironizuje rosyjski satyryk Wiktor Szenderowicz. Trafne słowa, gdy mowa o udziale Związku Sowieckiego w rozpętaniu II…
Zwycięski marsz „Jánošíka”
Dawid Golik
Obok Wehrmachtu i Armii Czerwonej w 1939 r. do ataku na Polskę ruszyła też armia słowacka. Dlaczego? I jak wyglądały polsko-słowackie walki?
Warszawski wrzesień ’39
Bartłomiej Noszczak
Dla mieszkańców stolicy ten miesiąc będzie próbą wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Emocje dyktuje rytm – nieznanej wcześniej – wojny na wyniszczenie, w…
Rocznica
Ks. Adam Boniecki
No i obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Osiemdziesiąt lat to jednak dawno.
I nic nie trzeba tłumaczyć
Jakub Lewicki
,
Andrzej Zagajewski
,
Jan Błaszczak
Zespół Hańba!: Śpiewamy o polskich planach kolonialnych i statkach z uchodźcami, korzystamy z punk-rocka Brzechwy oraz profetyzmu Ginczanki i Szlengla, o…
Decyzja majora Sucharskiego
Jan Szkudliński
Obrona Westerplatte we wrześniu 1939 r. wciąż budzi emocje. Spór dotyczy głównie postawy dowódcy polskiego garnizonu. Jak go dziś oceniać?
„Warstwy kierownicze należy zlikwidować”
Łukasz Kamiński
Zagłada polskich elit była od początku celem obu okupantów. Usunięcie warstwy przywódczej miało zagwarantować im spokój i panowanie nad ziemiami polskimi.
My, z „niepolskiej” ziemi
Tomasz Żuroch-Piechowski
W pierwszych miesiącach wojny na terenie województwa pomorskiego Niemcy zamordowali około 40 tys. ludzi, w tym większość lokalnych elit.
Wzorcowy okręg Rzeszy
Anna Gruszecka
Wkraczające do Wielkopolski wojska niemieckie miały listy proskrypcyjne, na których pierwsze miejsca zajmowali weterani Powstania Wielkopolskiego. Mordy…
Samotność Ślązaka
Krzysztof Karwat
Choć początek wojny wyglądał tu inaczej, niż uczono nas w szkołach, nie ma powodu, aby zapominać o niemieckich represjach lub nie doceniać bohaterstwa tych,…
Budujemy nowy świat
Maciej Korkuć
"Bronią, kosami, widłami i siekierami bij odwiecznych wrogów - polskich panów" - wzywali sowieccy propagandziści w odezwie kolportowanej na ziemiach…
Lektury historyczne
Wojciech Pięciak
Zbrodnie Wehrmachtu
17 września
Rafał Wnuk
Dr hab. RAFAŁ WNUK: We wrześniu 1939 r. rozpoczęło się niszczenie świata Kresów, który tworzył się przez kilkaset lat. Gdyby ludzie, którzy wyszli z armią…
Wymówienie lojalności
Grzegorz Hryciuk
Wybuch wojny wyzwolił na wschodzie Polski nadzieje Ukraińców, Białorusinów i Żydów - mniejszości, które źle czuły się w II RP. Wkroczenie Sowietów wydawało się…
Świat odtwarzany
Kinga Hałacińska
,
Tomasz Potkaj
Kresy nie mają swego muzeum, reprezentacji politycznej i pomników. Dla wielu Polaków - także dla dzieci i wnuków mieszkańców tych terenów - nie mają one także…
Polskie groby na Wschodzie
Andrzej Przewoźnik
ANDRZEJ PRZEWOŹNIK: Na Kresach w niemal każdym mieście obwodowym czy rejonowym mieściły się areszty czy obozy, w których dokonywano mordów.
E-Pamięć
Michał Kuźmiński
Już czas, by świat dowiedział się o »polskiej gehennie«, dlatego naszemu pomysłowi poświęciliśmy mnóstwo namysłu - czytamy pod adresem kresy-siberia.org. 17…
Bracia Moskale mają głos
Andrzej Łukowski
Władimir Putin to nie cała Rosja. Z wizją historii, jaką propaguje Kreml, walczy wielu Rosjan. Są mniejszością, ich głos istnieje w niskonakładowych…
Złamany szlaban
Tomasz Stempowski
Grupa żołnierzy wyłamuje szlaban z polskim godłem. U dołu pocztówki podpis w języku niemieckim: "Szlaban na polskiej granicy został usunięty". Obraz…
Pamięć i słowa
Ks. Adam Boniecki
Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej mają ożywiać pamięć, a także na nowo ukazywać ostrzegawcze przesłanie, że człowiek jest istotą egzystującą między…
Mój pierwszy września
Elie Wiesel
Elie Wiesel: W 1939 r. Gdańsk funkcjonował jako test solidarności. Pytanie, czy warto umierać za Gdańsk, zadawano sobie w całej Europie. Na ogół odpowiedź była…
Polskie drogi
Patrycja Bukalska
Jeśli można mówić o metaforze zbiorowego losu Polaków we wrześniu 1939 r., były nią chyba drogi, zatłoczone uciekającymi ludźmi. A także powszechny szok,…
Wojna totalna
Jochen Böhler
Dr Jochen Böhler, historyk, autor książek o ataku Niemiec na Polskę: Zaryzykowałbym tezę, że o tym, co działo się we wrześniu 1939 r. na polskiej ziemi,…
„Krwawa Niedziela” – spór bez końca?
Tomasz Chinciński
,
Paweł Machcewicz
Wydarzenia bydgoskie od 70 lat są przedstawiane przez dwie różne narracje: polską i niemiecką. Większość autorów polskich uważa, że 3 i 4 września 1939 r.…
Znane i nieznane
Jacek Zygmunt Sawicki
,
Tomasz Stempowski
Zbiory fotografii z 1939 r. w krajowych archiwach i agencjach są podobne. Choć zdarzają się niespodzianki: przy digitalizacji Archiwum IPN okazało się, że w…
Biskupi Polski i Niemiec: idźmy drogą prawdy i miłości
Ukazało się Oświadczenie biskupów polskich i niemieckich na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Czy po tym wszystkim, co nasze narody przeszły, można…
Zanim się zaczęło
Patrycja Bukalska
"Mówię ciągle o sobie, a zdaje się jesteśmy w wigilię wojny. Może właśnie dlatego chce się myśleć i mówić o sobie, potem już nie będzie wolno. (…) Myśleć…
Wojna bez planu?
Piotr M. Majewski
Rozciągnięta do granic możliwości linia obrony zachodnich granic, brak koordynacji poszczególnych polskich armii, ignorowanie ZSRR i wiara w armię francuską.…
Dwóch na jednego
Bartłomiej Noszczak
W 1939 r. Niemcy i Sowieci podjęli - kolejną w międzywojennym dwudziestoleciu - próbę rozbicia układu sił w Europie. Wspólny interes przeważył nad…
Kurort, bastion, symbol
Tomasz Żuroch-Piechowski
Westerplatte znane jest głównie jako miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Ma jednak ono za sobą znacznie dłuższą historię, z romantycznym i…
Odliczanie
Joachim Trenkner
Sierpień roku 1939 nie mógłby być piękniejszy. Rozległy atlantycki wyż zapewnia Europejczykom wymarzone wakacje. Plaże nad Morzem Bałtyckim i Morzem Północnym…
Za naszą i waszą...
Ks. Adam Boniecki
Oświadczenie 120 niemieckich intelektualistów w 70. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow jest precyzyjne i rzeczowe. Przypomina fakty sprzed…
Polska nas potrzebuje
Tomasz Żuroch-Piechowski
1 września 1939 - w dniu, który rozpoczął niszczenie polskiej nieodległości na kolejne 50 lat - wojna zaczęła się w wielu miejscach. Także w Szymankowie, na…
Tu, na Westerplatte
Tomasz Żuroch-Piechowski
W moim albumie znajduje się zdjęcie z wycieczki na Westerplatte, wykonane we wrześniu 1989 r., gdy zaczynałem naukę w liceum. Zapewne wielu z nas ma takie…
Wypędzona z wartopii
Jan Klata
Do niedawna w Berlinie można było komplementarnie oglądać dwie wystawy niedoszłej twórczości duetu AlbertAdolf: "Mit: Germania" oraz "Wartopia…
Wartopia nad Wisłą
Joachim Trenkner
W przypadku zwycięstwa nazistów Warszawa miała zostać gruntownie przebudowana - zamieniając się w germańskie monstrum.