Reklama

Ładowanie...

Pamięć i słowa

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej mają ożywiać pamięć, a także na nowo ukazywać ostrzegawcze przesłanie, że człowiek jest istotą egzystującą między ekstremami: heroizmem a bestialstwem.
T

To już 70 lat. Ci, którzy brali udział w wojnie, jeśli nadal żyją, są już starzy. Nawet ci, dla których 1 września 1939 r. jest wspomnieniem dzieciństwa, też nie należą do ludzi młodych. Świadków ubywa. Ciekawe, jak będą wyglądały za lat 30 obchody stulecia tego straszliwego wydarzenia.

Mimo upływu czasu tamten wrzesień jest wciąż obecny w naszej rzeczywistości. Skutki wojny wpłynęły na los trzech pokoleń, a poznanie, nie mówiąc o zrozumieniu, wydarzeń sprzed 70 lat wciąż jest trudne, w ich rekonstrukcji nadal trafiamy na białe plamy.

II wojna światowa naznaczyła nasz wiek. Mówię "nasz", bo niejeden raz, w różnych miejscach świata, kiedy wspominałem o "drugiej wojnie", w odpowiedzi słyszałem pytanie, o którą wojnę chodzi? Bo moi rozmówcy mieli swoje wojny, często znacznie bliższe w czasie. Przewodniczący osady polskich emigrantów z lat 30. w ...

2991

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]