Reklama

Za naszą i waszą...

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Oświadczenie 120 niemieckich intelektualistów w 70. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow jest precyzyjne i rzeczowe. Przypomina fakty sprzed siedemdziesięciu lat: niemiecki i sowiecki napad na Polskę we wrześniu 1939 roku uznaje za "preludium do niemającej precedensu zaborczej i niszczącej wojny".
U

Uznaje też, że "bez rozpoczętej przez Niemcy II wojny światowej nie byłoby ani komunistycznych reżimów w Europie Środkowo-Wschodniej, ani też podziału kontynentu i Niemiec". Sygnatariusze dokumentu wspominają "z wdzięcznością i respektem tych, którzy w ciągu czterech dekad po 1945 roku mimo ogromnego ryzyka znajdowali odwagę, aby przeciwstawiać się komunistycznym dyktatorom". Przypominają, że "to Polacy walczący za własną i naszą wolność zadali pierwsze ciosy systemowi komunistycznemu". Oświadczenie, powstałe z inicjatywy filozofa Wolfganga Templina, sięga - jak sam wyznaje - korzeniami opozycyjnych środowisk dawnej NRD. Nad świadomością historyczną i budowaniem wzajemnego zaufania od dziesiątków lat pracowały - w Niemczech i w Polsce - środowiska, które się nie bały iść pod prąd ówczesnych nastrojów i orientacji politycznych. Wśród nich niebagatelną odegrali rolę ludzie ze...

1707

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]