Reklama

Za naszą i waszą...

Za naszą i waszą...

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Oświadczenie 120 niemieckich intelektualistów w 70. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow jest precyzyjne i rzeczowe. Przypomina fakty sprzed siedemdziesięciu lat: niemiecki i sowiecki napad na Polskę we wrześniu 1939 roku uznaje za "preludium do niemającej precedensu zaborczej i niszczącej wojny".
U

Uznaje też, że "bez rozpoczętej przez Niemcy II wojny światowej nie byłoby ani komunistycznych reżimów w Europie Środkowo-Wschodniej, ani też podziału kontynentu i Niemiec". Sygnatariusze dokumentu wspominają "z wdzięcznością i respektem tych, którzy w ciągu czterech dekad po 1945 roku mimo ogromnego ryzyka znajdowali odwagę, aby przeciwstawiać się komunistycznym dyktatorom". Przypominają, że "to Polacy walczący za własną i naszą wolność zadali pierwsze ciosy systemowi komunistycznemu". Oświadczenie, powstałe z inicjatywy filozofa Wolfganga Templina, sięga - jak sam wyznaje - korzeniami opozycyjnych środowisk dawnej NRD. Nad świadomością historyczną i budowaniem wzajemnego zaufania od dziesiątków lat pracowały - w Niemczech i w Polsce - środowiska, które się nie bały iść pod prąd ówczesnych nastrojów i orientacji politycznych. Wśród nich niebagatelną odegrali rolę ludzie ze...

1707

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]