Reklama

Republika roślin

26.04.2021
Czyta się kilka minut
Tworzą życie na Ziemi. Jeśli więc wiosną, wychodząc z lockdownów i kwarantann, utrzymamy świeżo zdobytą troskę o nie, będzie to jeden z niewielu pożytków z pandemii.
Natalia Polasik, „The Girl and Her Plants”, 2021 r.
O

Oczywistości miejmy za sobą od razu. Dają tlen, radość i przyjemny chłód. Uczą cierpliwości, uważności, czasem pokory. Dostarczają pokarm, dekorują wnętrza. Ubieramy się w nie, płacimy za mieszkanie w ich sąsiedztwie, w ich cieniu nieźle pisze się fraszki.

Od wybuchu epidemii COVID-19 – to też już żaden news – zmuszeni do spędzania czasu w domach, zwróciliśmy na rośliny większą uwagę. Zmęczone od ekranów oczy szukały za oknem drzew. Balkony okazały się małe i wróciły marzenia o własnych ogrodach. Czas, choć nerwowy, spowolnił, zbliżając się ciut do tego, w którym życie toczą nasze sukulenty, filodendrony i podagryczniki pospolite.

Wbrew tytułom bestsellerów, życie roślin wcale nie jest sekretne. Jednak aby poznać je od innej strony, musimy na parę chwil zapomnieć o dobrych radach. A nawet postąpić wbrew nim: odsunąć badyle od światła, schować sekatory, pogrzebać w...

27958

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]