Reklama

Niech kwitną nam

Niech kwitną nam

01.06.2020
Czyta się kilka minut
Maciej Podyma, Fundacja Łąka: Miewają większą bioróżnorodność na metr kwadratowy niż las deszczowy. Do tego cały czas się zmieniają – jedne rośliny kwitną, inne więdną. Łąki są nie tylko piękne, pozwalają też obserwować przemijanie czasu.
Maciej Podyma / FUNDACJA ŁĄKA
M

MICHAŁ SOWIŃSKI: Co to właściwie jest łąka?

MACIEJ PODYMA: To miejsce, gdzie rosną niskie byliny oraz duża ilość traw. A przynajmniej tym była dawniej dla rolników, którzy kosili ją dwa razy do roku, żeby wyżywić swoje zwierzęta hodowlane.

A dzikie łąki?

W naszym klimacie łąka może istnieć tylko dzięki człowiekowi. W sposób naturalny pojawia się na pogorzeliskach albo terenach, z których niedawno ustąpiła powódź – wszędzie tam, gdzie gwałtownie zniknęły drzewa i krzewy, dając przestrzeń niskim roślinom. Dlatego łąka jest tworem półnaturalnym. Swobodnie występuje jedynie na stepach, gdzie żyje dużo zwierząt, a wyższe rośliny nie są w stanie wyrosnąć.

Dlaczego?

Sukcesja ekologiczna wszędzie wygląda podobnie – najpierw jest piach, potem pojawiają się rośliny pionierskie, które przygotowują teren pod krzewy. Następnie wyrastają...

17168

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]