Reklama

Niech kwitną nam

Niech kwitną nam

01.06.2020
Czyta się kilka minut
Maciej Podyma, Fundacja Łąka: Miewają większą bioróżnorodność na metr kwadratowy niż las deszczowy. Do tego cały czas się zmieniają – jedne rośliny kwitną, inne więdną. Łąki są nie tylko piękne, pozwalają też obserwować przemijanie czasu.
Maciej Podyma / FUNDACJA ŁĄKA
M

MICHAŁ SOWIŃSKI: Co to właściwie jest łąka?

MACIEJ PODYMA: To miejsce, gdzie rosną niskie byliny oraz duża ilość traw. A przynajmniej tym była dawniej dla rolników, którzy kosili ją dwa razy do roku, żeby wyżywić swoje zwierzęta hodowlane.

A dzikie łąki?

W naszym klimacie łąka może istnieć tylko dzięki człowiekowi. W sposób naturalny pojawia się na pogorzeliskach albo terenach, z których niedawno ustąpiła powódź – wszędzie tam, gdzie gwałtownie zniknęły drzewa i krzewy, dając przestrzeń niskim roślinom. Dlatego łąka jest tworem półnaturalnym. Swobodnie występuje jedynie na stepach, gdzie żyje dużo zwierząt, a wyższe rośliny nie są w stanie wyrosnąć.

Dlaczego?

Sukcesja ekologiczna wszędzie wygląda podobnie – najpierw jest piach, potem pojawiają się rośliny pionierskie, które przygotowują teren pod krzewy. Następnie wyrastają...

17168

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]