Reklama

Ładowanie...

Niech kwitną nam

01.06.2020
Czyta się kilka minut
Maciej Podyma, Fundacja Łąka: Miewają większą bioróżnorodność na metr kwadratowy niż las deszczowy. Do tego cały czas się zmieniają – jedne rośliny kwitną, inne więdną. Łąki są nie tylko piękne, pozwalają też obserwować przemijanie czasu.
Maciej Podyma / FUNDACJA ŁĄKA
M

MICHAŁ SOWIŃSKI: Co to właściwie jest łąka?

MACIEJ PODYMA: To miejsce, gdzie rosną niskie byliny oraz duża ilość traw. A przynajmniej tym była dawniej dla rolników, którzy kosili ją dwa razy do roku, żeby wyżywić swoje zwierzęta hodowlane.

A dzikie łąki?

W naszym klimacie łąka może istnieć tylko dzięki człowiekowi. W sposób naturalny pojawia się na pogorzeliskach albo terenach, z których niedawno ustąpiła powódź – wszędzie tam, gdzie gwałtownie zniknęły drzewa i krzewy, dając przestrzeń niskim roślinom. Dlatego łąka jest tworem półnaturalnym. Swobodnie występuje jedynie na stepach, gdzie żyje dużo zwierząt, a wyższe rośliny nie są w stanie wyrosnąć.

Dlaczego?

Sukcesja ekologiczna wszędzie wygląda podobnie – najpierw jest piach, potem pojawiają się rośliny pionierskie, które przygotowują teren pod krzewy. Następnie wyrastają...

17168

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]