Reklama

Protesty na Białorusi

Kiedy milkną echa niedzielnych protestów, życie Białorusinów tylko pozornie wraca do normy. O zmianę władzy po partyzancku walczą...
W morzu przestarzałej gospodarki, na Białorusi niespodziewanie wyrósł prężny sektor IT. Informatycy wsparli antyreżimowe protesty, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość tego fenomenu.
Demonstracje w Mińsku i innych miastach pokazują, że potencjał białoruskiego protestu wciąż jest ogromny. W odpowiedzi Łukaszenka coraz mocniej odwołuje się do retoryki wojennej.

WYBORY PREZYDENCKIE

Twarzą opozycji białoruskiej przeciw Alaksandrowi Łukaszence stały się trzy kobiety. Choć wiadomo, kto ogłosi się zwycięzcą wyborów prezydenckich, najciekawsze rozegra się po ich zakończeniu.
Bezprecedensowa aktywność społeczna Białorusinów pokazuje, że na miesiąc przed wyborami prezydenckimi wielu – może większość – ma dość Alaksandra Łukaszenki. Ale on nie chce odejść.

Wszystkie artykuły

12.10.2020
Choć od sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi minęły już ponad dwa miesiące, antyreżimowe protesty nie słabną. Mimo niesprzyjającej pogody w ostatnią niedzielę w Mińsku znów...
05.10.2020
Mieszkający w Polsce Białorusini do niedawna nawet nie utrzymywali między sobą kontaktów. Na fali protestów w ojczyźnie budzą się i oni.
28.09.2020
Kiedy milkną echa niedzielnych protestów, życie Białorusinów tylko pozornie wraca do normy. O zmianę władzy po partyzancku walczą każdego dnia.
28.09.2020
Przeprowadzone kilka dni temu zaprzysiężenie Alaksandra Łukaszenki stało się kolejnym impulsem wpływającym na utrzymywanie się w społeczeństwie powszechnego nastroju buntu.
14.09.2020
Protesty na Białorusi zaktywizowały dyskusję o polskiej polityce wschodniej. Zbiegają się one z 20. rocznicą śmierci Jerzego Giedroycia. A przecież na myśli „Kultury” wciąż opiera się nasza...
14.09.2020
Choć represje wciąż rosną, białoruski reżim nie jest w stanie wygasić masowych protestów społecznych.
10.09.2020
Bunt społeczny na Białorusi jest piękny, słuszny i romantyczny. Ale niesie ze sobą też wiele trudnych pytań i wątpliwości.
07.09.2020
W morzu przestarzałej gospodarki, na Białorusi niespodziewanie wyrósł prężny sektor IT. Informatycy wsparli antyreżimowe protesty, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość tego fenomenu.
07.09.2020
Cena, którą Putin wyznaczy za swoje poparcie, będzie wysoka. Zapłaci ją Białoruś.
07.09.2020
Mija już miesiąc od wybuchu białoruskich protestów, ale nic nie wskazuje na szybkie rozwiązanie tego najgłębszego po 1991 r. kryzysu politycznego w tym kraju.

Strony

Białorusini odkrywają dziś swoją podmiotowość jako wspólnota, jako naród i społeczeństwo. Odzyskują poczucie, że mają na coś wpływ.