Liderem jest naród

Kiedy milkną echa niedzielnych protestów, życie Białorusinów tylko pozornie wraca do normy. O zmianę władzy po partyzancku walczą każdego dnia.

Reklama

Ładowanie...

Liderem jest naród

z Mińska i Borysowa
28.09.2020
Czyta się kilka minut
Kiedy milkną echa niedzielnych protestów, życie Białorusinów tylko pozornie wraca do normy. O zmianę władzy po partyzancku walczą każdego dnia.
Mińsk, niedziela 20 września 2020 r. Fot. VIKTOR TOLOCHKO / EAST NEWS
P

Przemian żądają nasze serca,
Przemian żądają nasze oczy,
W naszym śmiechu i w naszych łzach,
I w pulsowaniu żył
Przemian!

Na szkolnym korytarzu, zza drzwi kantorka nauczycielskiego, wybrzmiewa cicho hymn białoruskich protestów. Song „Pieremien!” („Chcemy zmian!”) autorstwa Wiktora Coja ma już swoje lata: jego twórca, znany rockman, zmarł jeszcze w czasach Związku Sowieckiego, w 1990 r. Dziś pieśń wraca, nagle znów aktualna.

Polina, bo to ona słucha właśnie Coja, pedagogiem jest od 20 lat. Za chwilę poprowadzi lekcję. Wie, jak trudno będzie realizować program, gdy w oczach dzieci zobaczy znajomy strach. Od razu rozpozna, czyj ojciec lub matka zostali wczoraj aresztowani. Jeszcze gorzej, gdy krzesło będzie puste.

Od tamtej wyborczej niedzieli 9 sierpnia codziennie ktoś znika. Wtedy rodzina rozpoczyna dramatyczne poszukiwania, które...

21991

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]